Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich

Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Koncerty zespołu jazzowego Marcin Wasilewski Trio i artystów Polskiej Opery Królewskiej, wystawa bezcennych eksponatów z węgierskich zbiorów narodowych, projekcja filmu Muzeum Utracone oraz pokazy wykonywania odlewów gipsowych i sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich.

Noc Muzeów rozpocznie się w Łazienkach Królewskich 18 maja 2019 roku o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 w nocy (ostatnie wejście do obiektów około godz. 0.30). W tym czasie dla naszych gości otwarte zostaną Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Królewska kolekcja sztuki

Zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Starej Oranżerii odbywać się będzie szlakiem „gwiazd” z kolekcji Stanisława Augusta. Uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą najcenniejsze obrazy i rzeźby, m.in. Praczkę pędzla Gabriela Metsu, wyjątkowe obrazy mistrzów flamandzkich i holenderskich oraz słynną Dianę dłuta Jana Antoniego Houdona.

Dodatkowo w formierni w Starej Oranżerii między godz. 19.00 a 1.00, co 30 minut, odbywać się będą pokazy wykonywania odlewów gipsowych.

Historia królewskich kolekcji dzieł sztuki przedstawiona zostanie również w Polskim Języku Migowym. W godz. 19.00-20.00 oprowadzanie w PJM odbędzie się w Pałacu na Wyspie (start – przed wejściem do Pałacu na Wyspie, od strony tarasu), a w godz. 21.00-22.00 w Starej Oranżerii i formierni (start – przed wejściem do Starej Oranżerii, od strony Ogrodu Oranżeryjnego).

Pokaz filmowy w plenerze

Oglądanie dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta dopełni pokaz filmu 10. edycji Muzeum Utraconego Pamięć jest kluczem. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.00 na trawniku przy restauracji Belvedere (powtórki w godz. 22.00-1.00).

Jubileuszowy projekt Muzeum Utraconego bazuje na onirycznym teledysku, a nie wykorzystywanej wcześniej animacji. Pamięć jest kluczem to niekonwencjonalna, pełna niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą, w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza – jak drogowskazy – rysunki, obrazy i rzeźby, czyli polskie dzieła utracone podczas II wojny światowej.

Noc Muzeów będzie też okazją do podsumowania dziesięciolecia projektu, uświadamiającego odbiorcom, jakie dzieła Polska straciła w czasie wojny, i które z nich udało się odzyskać. Pokaz filmów Muzeum Utraconego z poprzednich edycji odbędzie się w godz. 14.00-19.00 na trawniku przy restauracji Belvedere.

Wystawy stałe i czasowe

Podczas Nocy Muzeów zwiedzającym udostępniona zostanie najnowsza wystawa czasowa Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich, przybliżająca historię stosunków polsko-węgierskich od średniowiecza do XX wieku. W Podchorążówce zobaczymy bezcenne eksponaty z węgierskich zbiorów narodowych, m.in. pamiątki związane z królem Stefanem I Batorym, Siedmiogrodzianinem i twórcą militarnej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, oraz z Władysławem II Jagiellończykiem, królem Węgier w latach 1490-1516. Zaprezentowana zostanie również bogato zdobiona kolczuga Jerzego II Rakoczego, księcia Siedmiogrodu.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa udostępni zwiedzającym swoje stałe ekspozycje, takie jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne, a także wystawę czasową Był taki szpital. Dzieje szpitala ujazdowskiego. Warto zwrócić uwagę na dwa eksponaty: rzeźbę Żubr Magdaleny Gross, uhonorowaną złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r., oraz pas kontuszowy z drugiej połowy XVIII w.

Koncert Marcina Wasilewskiego Trio

Kolejną atrakcją będzie koncert polskiej gwiazdy jazzu, Marcina Wasilewskiego Trio. Zespół uznawany jest przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Marcin Wasilewski Trio od lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, znany jest też z ponad dwudziestoletniej współpracy z Tomaszem Stańką w jego słynnym Kwartecie.

Koncert z okazji Nocy Muzeów rozpocznie się o godz. 21.30 pod Pomnikiem Chopina. Występ Marcina Wasilewskiego Trio (godz. 22.00) poprzedzi krótki recital pani Aleksandry Świgut, utalentowanej pianistki młodego pokolenia, laureatki międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (II nagroda) i 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie solowego utworu Roberta Schumanna).

Występy Polskiej Opery Królewskiej

Specjalny program na Noc Muzeów przygotowali również artyści Polskiej Opery Królewskiej. W godz. 19.00-21.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wystąpią: pp. Tatiana Hempel-Gierlach (sopran), Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran), Justyna Stępień (sopran), Marta Wyłomańsk (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (mezzosopran), Monika Kolasińska (fortepian).

W programie koncertu są następujące utwory:

Fryderyk Chopin

Piosnka litewska, sł. L. Osiński

Śliczny Chłopiec, sł. B. Zalewski

Życzenie, sł. S. Witwicki

Stanisław Moniuszko

Zosia, sł. A. Mickiewicz wg. JW van Goethego

Prząśniczka, sł. J. Czeczot

Polna różyczka, sł. J. Grajnert

Do Niemna, sł. A. Mickiewicz

Wilija, sł. A. Mickiewicz

Sen (Le songe), sł. M. Desbordes-Valmore, przekład: M. Radziszewski

Pieśń wieczorna, sł. L. Kondratowicz (pseud. W. Syrokomla)

Ignacy Jan Paderewski

Pieśni op. 7 do słów A. Asnyka:

Gdy ostatnia róża zwiędła

Siwy koniu

Szumi w gaju brzezina

Chłopca mego mi zabrali

W godz. 22.00-23.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wystąpią instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej. Kwartet smyczkowy G-dur KV 156 Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają: pp. Aleksandra Knitter-Sikora (I skrzypce), Dorota Komorowska (II skrzypce), Dariusz Smoliński (altówka), Maciej Skowroński (wiolonczela).

Pokaz sztuki mincerskiej

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się również pokaz sztuki mincerskiej Mennicy Polskiej przed Pałacem na Wyspie. Nasi goście zobaczą, jak wybija się numizmaty, a na pamiątkę otrzymają okolicznościowe żetony.

Podczas Nocy Muzeów w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim, Starej Oranżerii oraz Podchorążówce można będzie nabyć pamiątkowe lampiony (5 zł/sztuka).

Na podstawie: Noc Muzeów 2019

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.