Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Nowe kino skandynawskie

Nowe kino skandynawskie

Klub Filmowy Powiększenie

Klub Filmowy Powiększenie i Szkoła Językowa Centrum Europy zapraszają na plenerowy pokaz filmu Dziewczynka, który odbędzie się 28 czerwca 2011 r., godz. 20:30, na Placu Zabaw, Park Agrykola, przy Moście Łazienkowskim. Film wyświetlony będzie w szwedzkiej wersji językowej z napisami po angielsku. Wstęp wolny.

O filmie:

Flickan to historia dziesięcioletniej dziewczynki, która zostaje z ciotką w dużym domu na prowincji po tym, jak reszta rodziny wyjeżdża do Afryki. Niebawem znika również ciotka razem z nowo poznanym mężczyzną. W ten sposób bohaterka zostaje osierocona. Letnie dni biegną, a dziewczynka samotnie i po omacku wkracza w świat dorosłych. Niezrozumiały i na każdym kroku absurdalny. Oprócz przyjaźni poznaje odrzucenie, prócz totalnej wolności gorzki smak porażki i skutki nieodpowiedzialności. Życie nabiera ostrzejszych barw, idylla dzieciństwa w przyspieszonym tempie odchodzi w nieznane.

Dziewczynka (Flickan), Szwecja 2009

Reżyseria: Fryderyk Edfeldt

Scenariusz: Karina Arrhenius

Zdjęcia: Hoyte van Hoytema

Obsada: Blanka Engström, Shanti Roney, Anika Hallin

Czas trwania: 96 min.

Kilka recenzji:

Pokochaliśmy ten film za jego melancholijny i poetycki opis wstępowania młodego człowieka w dorosłe życie. Za jego odwagę, stylowość i piękno. Jury Berlinale 2009

Każdy, kto kiedykolwiek bawił się w chowanego i triumfował skulony w idealnej kryjówce, aby po dłuższej chwili zauważyć, że inni zapomnieli o nim i przeszli do innych zabaw, poczuje nóż w sercu, oglądając „Dziewczynkę”. Svenska Dagbladet

To obiecujący debiut, który łatwo polubić. Sydsvenskan

Nagrody:

Międzynarodowy Festiwal w Berlinie – wyróżnienie za najlepszy debiut i za najlepszy film sekcji Generation

Międzynarodowy Festiwal w Atenach – nagroda publiczności i za reżyserię

Złoty Żuk 2010 (Guldbagge) – za zdjęcia

Festiwal Nowego Kina w Montrealu – specjalne wyróżnienie krytyków filmowych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.