Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Budujemy nowe miasto: Madryt

Budujemy nowe miasto: Madryt

Muzeum Krakowa

Budujemy nowe miasto: Madryt

18 maja 2023 roku, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na wykład.

Wojna domowa w Hiszpaniach pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia i niezaleczone rany. Tragedia II wojny światowej i zniszczenia w prawie wszystkich krajach Europy oraz długa izolacja Hiszpanij sprawiły, że doświadczenia antykomunistycznej krucjaty długo pozostawały mało znane. Jeszcze mniej znana była historia powojennej odbudowy miast hiszpańskich. Pod wieloma względami jej logika i przebieg przypominały to, co działo się w innych krajach kontynentu, także w krajach Bloku Wschodniego. Stosowano język formalny oparty na kulcie przeszłości i narodowych, mających spajać cały kraj symbolach. Tematem wykładu będą charakterystyczna estetyka powojennej architektury Hiszpanii oraz losy najważniejszych miast. Omówiony zostanie m.in. powojenny plan rozwoju przestrzennego Madrytu, który zadecydował o współczesnym kształcie jednej z największych metropolii Europy.

Prowadzenie: pan dr Michał Wiśniewski.

„Żydowska” architektura w Podgórzu

18 maja, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Wykład dotyczyć będzie architektury i postaci projektantów domów w Podgórzu pochodzenia żydowskiego. Będą to architekci, budowniczowie, inżynierowie oraz majstrzy murarscy. Niektórzy z nich są dziś już zapomniani. Wykład stanowi teoretyczny wstęp do spaceru planowanego na wrzesień 2023 r.

Prowadzenie: pan Jakub Jastrzębski. Wstęp wolny.

Tropem Smoka Wawelskiego wraz z Krzysztoforkiem

20 maja, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35) zaprasza na rodzinne zwiedzanie wystawy stałej Kraków od początku, bez końca połączone z warsztatami w ramach święta dzielnicy I – Stare Miasto.

Wszyscy wiemy, gdzie w Krakowie można spotkać Smoka Wawelskiego. Jego jama znajduje się u stóp wawelskiego wzgórza. A czy wiecie, że smoka można spotkać także w pałacu Krzysztofory? W poszukiwaniu jego śladów będzie nam towarzyszył najbardziej znany mieszkaniec pałacu – Krzysztoforek! Po zwiedzaniu zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których wykonamy własne kukiełki smoków. Wydarzenie dla rodziny z dziećmi w wieku od sześciu do dziesięciu lat.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Trzepaki, Reksio, Atari z Wojciechem Jamą

21 maja, godz. 12.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na oprowadzanie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari.

Pan Wojciech Jama – kolekcjoner sztuki komiksu i animacji, ale też wielu innych skarbów. Pomysłodawca i współtwórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Jeden z trzech założycieli Fundacji Muzeum Komiksu, która jest partnerem wystawy. Biorąc pod uwagę wiedzę i pasję pana Wojciecha Jamy, to oprowadzanie mogłoby nie mieć końca… Przed prowadzącym trudne zadanie, by wybrać niektóre wątki (a uwierzcie, że wszystkie są ciekawe). Na pewno nie zabraknie opowieści o Gąsce Balbince, o czterech pancernych i osobistym hełmofonie prelegenta, o zabawkowej broni i piłkarzykach na sprężynkach.

Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.