Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Nowe widzenie Śląska

Nowe widzenie Śląska

Muzeum w Gliwicach

5 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8A) na otwarcie wystawy Nowe widzenie Śląska. Wernisaż będzie połączony z premierą wydanej w serii Czytelnia Sztuki książki pod tytułem Portret wewnętrzny – poświęconej twórczości fotografa, pana Wojciecha Prażmowskiego. Rozmowę z artystą poprowadzi pani Anna Sielska. Na ekspozycji prezentowane są prace wybitnych polskich fotografów: Mikołaja Grosspierre’a, Wojciecha Prażmowskiego, Rafała Milacha, Andrzeja Tobisa i Wojciecha Wilczyka, które w 2019 roku pozyskano do zbiorów Działu Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach. Zakup 226 zdjęć był możliwy dzięki dotacji otrzymanej od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a pochodzącej z Funduszu Promocji Kultury.

Budowanie kolekcji fotografii artystycznej oraz liczne wystawy i publikacje dedykowane fotografii tworzą w ostatnich latach jedną z naszych najważniejszych linii programowych – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach i szef Czytelni Sztuki, pan Grzegorz Krawczyk. – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam drugą co do wielkości w Polsce dotację w ramach programu „Regionalne kolekcje stuki współczesnej”, która umożliwiła pozyskać dzieła wybitne i cenne, mogące być prezentowane zarówno na wystawach zbiorowych jak i indywidualnych, tak jak na przykład cykl „Biało-czerwono-czarna” autorstwa Wojciecha Prażmowskiego, który zakupiliśmy w całości. Otrzymanie tak wyjątkowo dużej dotacji na poszerzenie naszej kolekcji potwierdza także w mojej ocenie słuszność obranego kierunku, w którym rozwija się Dział Fotografii Artystycznej utworzony przeze mnie tuż po Czytelni Sztuki, która niedługo skończy 10 lat. Przy tej okazji dziękuję Ewelinie Lasocie za opracowanie projektu „Nowe widzenie Śląska”, bez czego ani wystawa, ani ów cenny zakup nie byłyby możliwe.

Wystawa Nowe widzenie Śląska prezentuje autorskie cykle:

Nicolasa Grospierre’a – W-70 (2007), Subiektywny Atlas Architektury Modernistycznej,

Rafała Milacha – Bardzo piękny projekt (2012),

Wojciecha Prażmowskiego – Biało-czerwono-czarna (1999),

Andrzeja Tobisa – A-Z (Gabloty edukacyjne) (2008 – do teraz),

Wojciecha Wilczyka – Niewinne oko nie istnieje (2007–2009), Święta wojna (2009–2014).

Dzieła tych pięciu autorów zostały uzupełnione zdjęciami trojga młodych fotografów, skupionych w gliwickiej grupie „Aczkolwiek”, która od 2007 roku działa w ramach inicjatyw edukacyjno-twórczych Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Dialog i polemikę z prezentowanym widzeniem Śląska podejmą młodzi artyści: Jadwiga Janowska, Małgorzata Skrzypczyk, Michał Patycki. Ich spojrzenie będzie zachętą dla zwiedzających do zmiany perspektywy w sposobie postrzegania miejsca i przemian w nim zachodzących.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.