Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Nowy gatunek

Nowy gatunek

Galeria Zderzak

Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa

Wojciech Głogowski

Nowy gatunek

6 października 2017 roku, godz. 18.00

Zagadka Głogowskiego

Wojciech Głogowski – najbardziej zagadkowy artysta polski. Mieszka we Wrocławiu od urodzenia. Wystawia bardzo rzadko. Po Bibliotece obrazów w Otwartej Pracowni (Kraków 2005) nie wystawiał przez cztery lata, po Ping-pongu w Galerii Zderzak (Kraków 2009) nie wystawiał przez lat osiem. Zagadkowa jest poetyka jego obrazów, zawsze taka sama: lalkowate figury kobiet o fryzurach uformowanych nagrzewnicą, nieokreślone urządzenia nadawczo-odbiorczo-nawigacyjne, uroczyste gesty, wnętrza biur, kabin, kapsuł czasu. Głogowski tkwi po uszy w mitologii dzieciństwa.

Historia oka

Lecz tym, co czyni jego obrazy cennymi i pożądanymi, jest ich gama barwna. Kobalty na granicy widzialności, śliwkowe fiolety, chłodne i ciepłe róże, głębokie zielenie, ciemne brązy, szmaragdowe refleksy i cienie fosforyzujące jak zorze polarne na Saturnie. W takiej gamie pracuje, taki jest jego pozaziemski świat. Obrazy Głogowskiego są dowodem na to, że malarstwo jest nie tylko sprawą oka, tj. zakresu fal widzialnych, lecz rozległego spectrum odbieranego przez „oko wewnętrzne” (jak zwał, tak zwał).

Dręczące pytania

Co wiemy o Głogowskim? Zaiste, niewiele. Wiadomo, że jest samotnikiem, domatorem, że mieszka w starej kamienicy o głębiach pałacowych, że jest skromny aż do przesady i unika publicznej afektacji, że nie zabiega o sławę, skupiony jedynie na sztuce.

Podobno jest znawcą i wielkim miłośnikiem sztuki operowej. Podobno jest żarliwym konserwatystą, a humor posiada ścichapęk.

Zapraszamy na wystawę, która będzie czynna do 14 grudnia 2017 roku.

Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.