Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Imieniny króla Jana III / Historia mniej znana

Imieniny króla Jana III / Historia mniej znana

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W czasach, gdy w pałacu w Wilanowie można było jeszcze spotkać jego najsłynniejszego gospodarza – króla Jana III, jego imieniny były z pewnością najgorętszym wydarzeniem sezonu. Wyprawiała je swemu ukochanemu Jachniczkowi z wielką pomysłowością piękna królowa Marysieńka, a potrafiła i lubiła się bawić. Oczy gości olśniewały rozmaite widowiska: przedstawienia, balety, popisy śpiewaków i muzyków, nieprawdopodobnych sztuk dokonywali linoskoczkowie i kuglarze, do tego jeszcze niebo rozświetlały sztuczne ognie, a stoły uginały się od wszelakiego jadła i napoju. Taką właśnie atmosferę radości i zabawy postaramy się wskrzesić 26 czerwca 2016 roku.

W imieniny Jana III pałac i ogrody zaludnią postacie z jego epoki. Goście będą nie tylko obserwatorami dworskiego życia, lecz będą mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach. W ogrodach Wilanowa spotkać będzie można pracujących ogrodników, malarzy przy pracy, spacerujące damy dworu czy spróbować swoich sił w dworskich zabawach. We wnętrzach pałacu prym będą wiedli mimowie i muzycy, którzy subtelnym gestem i melodią zachęcą zwiedzających do indywidualnego doświadczania atmosfery barokowej rezydencji. Ważnym wydarzeniem w trakcie obchodów królewskich imienin, będzie przedstawienie baletowe w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Specjalnie opracowany na tę okazję program artystyczny będzie nawiązywał do historii Jerzego Franciszka Kulczyckiego i tradycji parzenia kawy. Charakter przedstawienia będzie dobrą okazją, żeby się przekonać, że balet jest sztuką ponadczasową i interesującą dla odbiorcy w każdym wieku. Kulminacją wydarzeń będzie uroczysty korowód, który doprowadzi gości nad brzeg Jeziora Wilanowskiego, skąd podziwiać będzie można paradę oświetlonych i udekorowanych łodzi.

Program:

Ożywiamy pałac:

godz. 16.00-18.00 Scenki pantomimiczne w pałacu

godz. 16.00-18.00 Prezentacje muzyczne

Ożywiamy ogrody:

godz. 13.00-16.00 Malować każdy może (Pompownia)

godz. 17.00-17.30 Pokaz chorągwi (na dziedzińcu głównym)

godz. 17.00-20.00 Warsztaty kaligrafii – Scriptorium (przy wejściu do ogrodów)

godz. 16.00-19.00 Warsztaty lalkarskie dla dzieci (Wozownia)

godz. 16.00-20.00 Królewscy ogrodnicy

godz. 16.00-20.00 Zabawy w królewskich ogrodach

godz. 20.00-21.00 Przestawienie baletowe Opowieści o kawie (górny taras)

godz. 21.00-22.00 Korowód i parada łodzi na cześć króla

Uwaga! Udział w wydarzeniach będzie możliwy po wykupieniu biletu wstępu do pałacu i parku.

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym królem Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery zaczynają się o godz. 13.00, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

Harmonogram spacerów:

26 czerwca: O elewacjach – historie zaklęte w murach pałacu (spacer w ogrodzie)

Jakie historie mogą kryć się w pałacowych murach? Dlaczego Eneasz był wzorem dla Sarmatów i gdzie przedstawiona jest jego historia? Czyje herby znajdują się na północnym skrzydle pałacu? Co dla króla Jana III zaprojektował Jan Heweliusz? Na spacerze pod lupę weźmiemy pełne treści pałacowe elewacje.

10 lipca: Architekci pałacu Jana III w Wilanowie

Perła polskiego baroku, czyli pałac w Wilanowie – dziś wzbudza zachwyt. Czy zawsze tak było? Poznamy losy pałacu oraz architektów, którzy zmieniali rezydencję, i przekonamy się, że Wilanów to również nowoczesna architektura, która potrafi do nas przemówić i dziś. Nauczymy się czytać w dawno zapomnianym języku baroku, aby zrozumieć, że wszystko to, co w architekturze Villi Novej zostało dawno temu zapisane, jest nadal aktualne.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.