Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Obchody rocznicy powstania warszawskiego

Obchody rocznicy powstania warszawskiego

Muzeum Narodowe w Warszawie

Obchody 70. rocznicy powstania warszawskiego

Aleje Jerozolimskie 3

Muzeum Narodowe w Warszawie włącza się w obchody siedemdziesięciolecia wydarzeń 1944 roku, przygotowując program edukacyjny upamiętniający powstańcze losy placówki oraz dramatyczne dzieje dzieł sztuki rabowanych i niszczonych podczas II wojny światowej. W ramach okolicznościowego bloku spotkań organizowanych 2 sierpnia 2014 roku – dzień po rocznicy wybuchu powstania – odbędą się: wykład, prezentacja fotografii oraz oprowadzania (również w języku angielskim i tłumaczone na język migowy [PJM]), a także gra muzealna Bitwa o sztukę. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń, który jest dostępny również na stronie internetowej www.mnw.art.pl (w panelu „Aktualności” oraz zakładce „Edukacja”).

Powrót dzieł do Muzeum Narodowego

godz. 10.00-18.00

Bitwa o sztukę / gra muzealna

Troska o zbiory jest podstawowym obowiązkiem pracowników muzeum. Podczas wojny było to zadanie wyjątkowo trudne. Uczestnicy gry poznają wojenne dzieje Muzeum Narodowego w Warszawie i wystąpią w roli obrońców dzieł sztuki. Do udziału zapraszamy osoby w każdym wieku: rodziny, seniorów, indywidualnych zwiedzających. Do gry można przyłączyć się w dowolnym momencie.

galerie stałe / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum

godz. 12.00

Poszukiwany, poszukiwana – wojenne losy zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie / wykład pani Karoliny Zalewskiej

Ukrywane, ewakuowane, rabowane, niszczone – dramatyczne losy dzieł sztuki z kolekcji MNW w czasie drugiej wojny światowej. Odnalezione, wytropione, oddane, odkupione, odnowione – różne drogi powojennych powrotów do zbiorów muzealnych. Tym zagadnieniom poświęci wykład pani Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizująca się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, edukatorka MNW.

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona

godz. 13.00

Robbed & found / guided tour in English

During World War II the collection of the National Museum in Warsaw was systematically robbed by the National Socialists. Some of the stolen masterpieces were found just after the war, however lots of them is still missing. Recently our museum regained a few masterpieces. This is their story.

meeting in main hall / ticket to the Museum required

godz. 16.00

O dziełach sztuki ocalonych z wojennej pożogi / oprowadzanie tłumaczone na język migowy (PJM)

W czasie drugiej wojny światowej kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie była systematycznie rabowana przez narodowych socjalistów. Część skradzionych dzieł odnaleziono zaraz po wojnie i w późniejszych latach, o innych do dziś nic nie wiadomo. Ostatnio Muzeum odzyskało kilka arcydzieł. Ta opowieść będzie o nich.

galerie stałe / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona

godz. 18.00

Babie lato w oknie – powstańcze losy Muzeum Narodowego w Warszawie

Barykada przed gmachem Muzeum, wewnątrz budynku – niemiecki garnizon i dyrektor Stanisław Lorentz starający się ocalić kolekcję dzieł sztuki przed zniszczeniem i rabunkiem. Tym wydarzeniom poświęcone będzie wieczorne spotkanie w MNW i prezentacja multimedialna ukazująca archiwalne fotografie z czasów drugiej wojny światowej.

Hol Główny / wstęp wolny

Powrót dzieł do Muzeum Narodowego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.