Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Obraz wroga w propagandzie PRL

Obraz wroga w propagandzie PRL

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Obraz wroga w propagandzie PRL

Europejska Noc Muzeów w Oddziale IPN w Łodzi

To już szósta edycja Europejskiej Nocy Muzeów z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Przedsięwzięcie, w którego ramach muzea, galerie i instytucje w atrakcyjny sposób udostępniają bezpłatnie zwiedzającym w godzinach nocnych zbiory i zasoby, przedstawiają swój dorobek, przyciąga do każdego z nich setki osób. W łódzkiej Nocy Muzeów uczestniczy blisko pięćdziesiąt instytucyj.

W swojej siedzibie przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 Oddział IPN w Łodzi prezentuje w tym roku jedną ze swoich pierwszych wystaw, zatytułowaną Obraz wroga w propagandzie PRL. Wystawa ukazuje główne kierunki walki propagandowej, jaką władze komunistyczne prowadziły w latach 1945-1989. Prezentowane plakaty, broszury propagandowe i rysunki satyryczne stanowią przykłady manipulacji i fałszu stosowanego przez komunistów w celu dezinformacji społeczeństwa i zdyskredytowania przeciwników politycznych. Przy tej okazji będzie można obejrzeć wystawę odbiorników radiowych. Radio było ważnym orężem walki propagandowej wykorzystywanym przez władze PRL, ale było również głosem wolnego świata w polskich domach. Radia Wolna Europa czy Głosu Ameryki słuchały tysiące Polaków spragnionych wiarygodnych wiadomości o Polsce i świecie. Odwiedzający IPN będą mogli wziąć udział w quizie historycznym i zdobyć nagrody, a także zakupić publikację.

Miłośnicy gier planszowych będą mieli możliwość wziąć udział w rozgrywkach w najnowszą grę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej ZnajZnak — Monte Cassino.

IPN nocą

Pion archiwalny łódzkiego Oddziału IPN po raz drugi zaprezentuje stałą wystawę Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi. Jak co roku będziemy mieli przyjemność zaprosić gości do zwiedzania archiwum historycznego IPN oraz zademonstrować techniki konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Tradycyjnie uruchomimy również punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się 17/18 maja 2014 r. w godzinach 18.00-1.00.

Więcej informacyj:

— na stronie http://lodz.ipn.gov.pl

— na stronie http://www.turystyczna.lodz.pl

— na profilu FB https://www.facebook.com/Noc.Muzeow.w.Lodzi

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.