Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Białystok: Zdzisław Beksiński — od fotografii do fotomontażu komputerowego

Zdzisław Beksiński — od fotografii do fotomontażu komputerowego

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zdzisław Beksiński — od fotografii do fotomontażu komputerowego

11 lutego18 kwietnia 2022 roku

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Fotografie składające się na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich sześćdziesiąt dwie, z czego pięćdziesiąt to dzieła czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe to komputerowe fotomontaże z około dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.

Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego

Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkał w tym czasie w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, gdzie pracował jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat pięćdziesiątych XX w. rozpoczął działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później dał się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę – wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju tworzył komputerowe fotomontaże.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych w godz. 13.45-14.15.

Ekspozycja w Muzeum Podlaskim w Białymstoku została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.

Podwójny autoportret

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.