Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Seria wydawnicza „Od Pałacu do Rotundy” — spotkania autorskie

Seria wydawnicza „Od Pałacu do Rotundy” — spotkania autorskie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Seria wydawnicza „Od Pałacu do Rotundy”

pod redakcją dr Barbary Banaś

Wydawnictwo Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2018

Gdzie na początku XIX w. produkowano najlepszą we Wrocławiu cykorię i gdzie mieszkała metresa króla Fryderyka Wilhelma II zwana Piękną Wilhelminą? W budynku jakiego przedwojennego domu towarowego chciano po II wojnie światowej ulokować dzisiejsze Muzeum Narodowe? Który z gmachów muzealnych wzniesiono w osiem miesięcy i jakie plotki krążyły po Wrocławiu, kiedy po postawieniu rotundy Panoramy Racławickiej nie umieszczono w niej płótna?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzi w 2018 roku rocznicę siedemdziesięciolecia swojego istnienia. To doskonała okazja, aby nie tylko podkreślić znaczenie tej instytucji kultury w Polsce, nie tylko docenić jej znakomitą kolekcję sztuki i rzemiosła artystycznego, nie tylko chwalić się ważnymi wystawami, ale także przyjrzeć się temu, co daje wszystkim działaniom i artefaktom schronienie – naszym niezwykłym muzealnym budynkom – pisze w przedmowie do publikacji Od Pałacu do Rotundy pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To rzeczywiście rzecz niecodzienna, iż na dzisiejszy stan posiadania Muzeum Narodowego we Wrocławiu składają się tak wybitne budowle jak barokowy pałac biskupi na Przedmieściu Oławskim – siedziba Muzeum Etnograficznego; dostojny Gmach Główny pokryty winobluszczem mieniącym się w ciągu roku feerią kolorów – neomanierystyczny budynek dawnej Rejencji z końca XIX wieku; Pawilon Czterech Kopuł, usytuowany na Wielkiej Wyspie, jako lokum Muzeum Sztuki Współczesnej – arcydzieło architektury modernistycznej autorstwa Hansa Poelziga i wreszcie tak bardzo charakterystyczna dla Wrocławia i rozpoznawalna w całej Polsce rotunda Panoramy Racławickiej – wybitna kreacja brutalizmu, jedno ze sztandarowych i ostatnich zachowanych dzieł tego kierunku polskiej architektury XX wieku.

Od Pałacu do Rotundy to niezwykle atrakcyjna wizualnie publikacja składająca się z czterech części – poświęcona budynkom, w których mieści się Gmach Główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz trzy muzealne oddziały. Autorzy tekstów nie tylko opisują historie poszczególnych budowli, ale także zwracają uwagę na ich walory architektoniczne i artystyczne. Seria wydawnicza pod redakcją pani dr Barbary Banaś z fotografiami pana Mikołaja Grospierre’a.

Program spotkań prezentujących serię:

23 września, godz. 16.00

Gośćmi pierwszego spotkania, poświęconego Gmachowi Głównemu, będą autorki tomu Gmach, panie Jolanta Gromadzka i Daria Dorota Pikulska, słowo wstępne wygłosi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5.

30 września, godz. 16.00

Wykład pani Marty Ostrowskiej-Bies o dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich. Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113.

7 października, godz. 16.00

Wykład panów Grzegorza Grajewskiego i Jerzego Ilkosza o Pawilonie Czterech Kopuł. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1.

14 października, godz. 16.00

Wykład pani Agaty Gabiś o rotundzie Panoramy Racławickiej. Gmach Główny.

21 października, godz. 16.00

Spotkanie z fotografem, panem Mikołajem Grospierre’em. Gmach Główny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.