Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Seria wydawnicza „Od Pałacu do Rotundy” — spotkania autorskie
Seria wydawnicza „Od Pałacu do Rotundy”
pod redakcją dr Barbary Banaś
Wydawnictwo Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2018
Gdzie na początku XIX w. produkowano najlepszą we Wrocławiu cykorię i gdzie mieszkała metresa króla Fryderyka Wilhelma II zwana Piękną Wilhelminą? W budynku jakiego przedwojennego domu towarowego chciano po II wojnie światowej ulokować dzisiejsze Muzeum Narodowe? Który z gmachów muzealnych wzniesiono w osiem miesięcy i jakie plotki krążyły po Wrocławiu, kiedy po postawieniu rotundy Panoramy Racławickiej nie umieszczono w niej płótna?
Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzi w 2018 roku rocznicę siedemdziesięciolecia swojego istnienia. To doskonała okazja, aby nie tylko podkreślić znaczenie tej instytucji kultury w Polsce, nie tylko docenić jej znakomitą kolekcję sztuki i rzemiosła artystycznego, nie tylko chwalić się ważnymi wystawami, ale także przyjrzeć się temu, co daje wszystkim działaniom i artefaktom schronienie – naszym niezwykłym muzealnym budynkom – pisze w przedmowie do publikacji Od Pałacu do Rotundy pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To rzeczywiście rzecz niecodzienna, iż na dzisiejszy stan posiadania Muzeum Narodowego we Wrocławiu składają się tak wybitne budowle jak barokowy pałac biskupi na Przedmieściu Oławskim – siedziba Muzeum Etnograficznego; dostojny Gmach Główny pokryty winobluszczem mieniącym się w ciągu roku feerią kolorów – neomanierystyczny budynek dawnej Rejencji z końca XIX wieku; Pawilon Czterech Kopuł, usytuowany na Wielkiej Wyspie, jako lokum Muzeum Sztuki Współczesnej – arcydzieło architektury modernistycznej autorstwa Hansa Poelziga i wreszcie tak bardzo charakterystyczna dla Wrocławia i rozpoznawalna w całej Polsce rotunda Panoramy Racławickiej – wybitna kreacja brutalizmu, jedno ze sztandarowych i ostatnich zachowanych dzieł tego kierunku polskiej architektury XX wieku.
Od Pałacu do Rotundy to niezwykle atrakcyjna wizualnie publikacja składająca się z czterech części – poświęcona budynkom, w których mieści się Gmach Główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz trzy muzealne oddziały. Autorzy tekstów nie tylko opisują historie poszczególnych budowli, ale także zwracają uwagę na ich walory architektoniczne i artystyczne. Seria wydawnicza pod redakcją pani dr Barbary Banaś z fotografiami pana Mikołaja Grospierre’a.
Program spotkań prezentujących serię:
23 września, godz. 16.00
Gośćmi pierwszego spotkania, poświęconego Gmachowi Głównemu, będą autorki tomu Gmach, panie Jolanta Gromadzka i Daria Dorota Pikulska, słowo wstępne wygłosi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5.
30 września, godz. 16.00
Wykład pani Marty Ostrowskiej-Bies o dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich. Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113.
7 października, godz. 16.00
Wykład panów Grzegorza Grajewskiego i Jerzego Ilkosza o Pawilonie Czterech Kopuł. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1.
14 października, godz. 16.00
Wykład pani Agaty Gabiś o rotundzie Panoramy Racławickiej. Gmach Główny.
21 października, godz. 16.00
Spotkanie z fotografem, panem Mikołajem Grospierre’em. Gmach Główny.