Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Odbudowa po wrocławsku. Kim był Olgierd Czerner?

Odbudowa po wrocławsku. Kim był Olgierd Czerner?

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Odbudowa po wrocławsku. Kim był Olgierd Czerner?

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7

6 listopada 2025 r., godzina 17.00

6 listopada przypada piąta rocznica śmierci prof. Olgierda Czernera ‒ założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu, konserwatora zabytków Wrocławia (1955‒1965), architekta i pedagoga. Człowieka, który współtworzył powojenny Wrocław i którego znaczenia dla rozwoju kultury nie sposób przecenić. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci i dorobkowi Profesora. Podczas wykładu prowadzonego przez pana Michała Chaderę przyjrzymy się roli Olgierda Czernera w odbudowie Wrocławia i kształtowaniu lokalnego środowiska kulturalnego oraz jego działaniom na rzecz ochrony dziedzictwa architektonicznego miasta. Szczególną uwagę zwrócimy oczywiście na pierwsze lata funkcjonowania Muzeum Architektury: tworzone i współtworzone przez niego wystawy, ważne wydarzenia z historii instytucji oraz inicjowane w tym czasie międzynarodowe programy badawcze.

Prof. dr hab. inż. Olgierd Władysław Czerner urodził się 15 kwietnia 1929 r. w Świętochłowicach. Był architektem, historykiem i profesorem zwyczajnym Politechniki Wrocławskiej. W latach 1955‒1965 pełnił funkcję konserwatora zabytków Wrocławia. Specjalizował się w historii architektury oraz konserwacji zabytków architektury i urbanistyki.

W 1965 r. powołał pierwsze (i jak na razie jedyne) w Polsce Muzeum Architektury, wówczas działające pod nazwą Muzeum Architektury i Odbudowy. Kierował nim do czasu przejścia na emeryturę w 1999 r. Dzięki jego pasji i ogromnemu zaangażowaniu w budowanie pozycji instytucji oraz bliskim relacjom, jakie budował z polskimi i zagranicznymi instytucjami o podobnym profilu, muzeum jest dziś jednym z najważniejszych na świecie miejsc poświęconych w całości historii architektury oraz architekturze współczesnej.

Od 1978 do 1990 r. Olgierd Czerner był członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, a w latach 80. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej. Należał do takich organizacji jak: ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM), Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Był autorem licznych publikacji i promotorem kilkunastu prac doktorskich.

Profesor uhonorowany został m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2015 r., podczas jubileuszu pięćdziesięciolecia Muzeum Architektury we Wrocławiu, został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wstęp wolny. Wykład jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 60-lecia Muzeum Architektury we Wrocławiu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.