Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Odpoczynek w drodze do Egiptu

Odpoczynek w drodze do Egiptu

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Odpoczynek w drodze do Egiptu

spotkanie z cyklu Godzina ze sztuką w Zamku

19 stycznia 2020 r., godz. 12.00

plac Zamkowy 4, zbiórka w Sieni Wielkiej

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: „co tak naprawdę artysta miał na myśli?”.

Wstęp: 10 zł. Bilety dostępne w kasie Zamku i online.

Prowadzenie: pani Monika Przypkowska.

Przedłużając świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia, przyjrzymy się bliżej obrazowi Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu (1590-1597) Łukasza van Valckenborcha ze stałej galerii Zamku Królewskiego. Będzie to okazja do podjęcia tematyki związanej z ikonografią tego religijnego motywu. Poznamy również niezwykle ciekawe zjawisko emancypacji malarstwa pejzażowego w drugiej połowie XVI wieku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.