Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Niechaj nikt nie lęka się nowatorstwa!” Odwilż w architekturze i co z tego wynikło

„Niechaj nikt nie lęka się nowatorstwa!” Odwilż w architekturze i co z tego wynikło

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na ósmy wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pani dr Agata Gabiś

„Niechaj nikt nie lęka się nowatorstwa!” Odwilż w architekturze i co z tego wynikło

18 marca 2014 r., godz. 18.00

Tutti Frutti (plac Tadeusza Kościuszki 1)

Przełom 1956 roku i zmiana nastrojów politycznych błyskawicznie znalazły odzwierciedlenie w działalności polskich, w tym również wrocławskich, środowisk artystycznych. Oficjalne zerwanie ze starym porządkiem politycznym oznaczało całkowite zerwanie z dyktatem socrealizmu, a także otwarcie na świat oraz na nowe kierunki w architekturze, sztuce użytkowej, malarstwie, literaturze i filmie. Lata 1956-1960 były „okresem prób, eksperymentów, działalności żywiołowej”: w pracowniach architektów zainicjowano prace nad projektami mogącymi śmiało konkurować z realizacjami zachodnimi. Jednak tylko niektóre z tych wizjonerskich budynków i osiedli udało się zbudować zgodnie z oryginalnymi koncepcjami – część została w mniejszym lub większym stopniu zmodyfikowana i uproszczona, a części nigdy nie zrealizowano. A pogawędka o tym, jak w Polsce i we Wrocławiu kwestionowano socrealizm i co z tego wynikło, odbędzie się w dawnej kawiarni „Stylowa”, w samym sercu KDM, czyli najważniejszego wrocławskiego osiedla z pierwszej połowy lat 50.

Agata Gabiś – dr historii sztuki, zajmuje się powojenną architekturą we Wrocławiu, pracuje w Instytucie Historycznym UWr i współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.