Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Olsztyn: Odziedziczone: Nieznalska / Gabiś / Leder

Odziedziczone: Nieznalska / Gabiś / Leder

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Dorota Nieznalska, Tomasz Gabiś i Andrzej Leder w rozmowie o ciążącej nam pamięci i wypartym dziedzictwie. Przed dyskusją projekcja filmów Doroty Nieznalskiej: Pruskie noce i Nazwy, których nikt już nie wymienia.

Jak radzić sobie ze spuścizną przeszłości, zwłaszcza „obcą”? O tym pan Artur Sobiela porozmawia z interpretatorami polskiej przeszłości, którzy nie boją się stawiać niewygodnych pytań naszym przodkom i nam samym.

Pani Dorota Nieznalska – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Tworzy prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

Pan Tomasz Gabiś – publicysta „postkonserwatywny”, tłumacz z języka niemieckiego, promotor idei Imperium Europaeum, samookreślający się ideowo jako „manarchista” (hybryda powstała z słów „monarchista” i „anarchista”). Określany niekiedy jako enfant terrible polskiej prawicy. W latach 80. XX wieku działał w opozycji konserwatywno-liberalnej, uczestniczył w redagowaniu i wydawaniu wydawnictw drugiego obiegu. W maju 1985 r. aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany za wydawanie i rozpowszechnianie bez wymaganych zezwoleń czasopism na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. W 1987 r. był jednym z sygnatariuszy aktu założycielskiego Ruchu Polityki Realnej, później przekształconego w Unię Polityki Realnej. Działał w tej partii do połowy lat 90. W latach 1991-2004 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”. Członek honorowy Organizacji Monarchistów Polskich i Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Autor książki Gry imperialne (2008), która w 2009 r. została nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Stały współpracownik pism „Arcana” i „Opcja na Prawo”.

Pan Andrzej Leder – filozof kultury. Kieruje Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek: Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007) oraz Rysa na tafli (2016). Za książkę Prześniona rewolucja (2014) był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz nagrody historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Współpracownik Instytutu Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej.

20 listopada 2019 roku, godz. 17.00, Zajezdnia trolejbusowa, ul. Ryszarda Knosały 3/5E. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.