Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu — grudzień 2013

7 grudnia, godz. 12.00-13.00, cykl „Mój Śląsk. Fascynacje”

Symbole pamięci. Epitafia w kościele św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Uczestnicy wykładu p. Jadwigi Jasińskiej-Sadury poznają wybrane renesansowe i barokowe epitafia z kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej, m.in. Henryka Rybischa, Rehdigerów i Jana Wolffa. Dowiedzą się o zamożności i zasługach fundatorów, a także o moralizatorskiej wymowie dzieł. Wstęp wolny.

8 grudnia, godz. 12.00-13.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Sztuka Bizantyjska

Prowadzący wykład p. dr Dariusz Galewski opowie o najważniejszych i najciekawszych zabytkach sztuki bizantyjskiej. Słuchacze na wybranych przykładach będą mogli poznać mozaiki, architekturę oraz malarstwo tego okresu w kulturze europejskiej. Wstęp z biletem za 5 zł.

12 grudnia, godz. 17.30, cykl „Z Panoramą śladami światowego dziedzictwa kulturowego”

Gmach Panoramy Racławickiej, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11, Wrocław.

Francuska prowincja

Francja to nie tylko Paryż czy Lazurowe Wybrzeże. To dziesiątki małych miast, w których czas się zatrzymał. To opactwa budzące respekt rozmachem swych założeń. To wreszcie urokliwe przełomy rzek i wsie malowniczo wpisane w krajobraz przetykany winnicami. O tym wszystkim opowie p. Grażyna Lisewska. Wstęp wolny.

14 grudnia, godz. 12.00-13.00, cykl „Dziedzictwo kulturowe Europy”

Postać św. Franciszka w sztuce

Św. Franciszek – średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego – stał się natchnieniem dla wielu artystów. W czasie wykładu prelegentka, p. Barbara Przerwa, omówi najważniejsze epizody z życia i działalności kaznodziejskiej „Biedaczyny z Asyżu”, które podejmowali w swych pracach najwybitniejsi artyści europejscy: Giotto, Piotr Lorenzetti, Jan van Eyck, Jan Bellini, Piotr Paweł Rubens. Wstęp wolny.

15 grudnia, godz. 12.00-13.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Romanizm

Prowadząca wykład p. Magdalena Musiał przedstawi najważniejsze zabytki sztuki romańskiej w Europie. Omówi na wybranych przykładach rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego najistotniejsze zjawiska artystyczne tej fazy średniowiecza. Wstęp z biletem za 5 zł.

21 grudnia, godz. 12.00-13.00, cykl „Kobieta w świecie sztuki”

Mela Muter i Suzanne Valadon. Malarki z École de Paris

Podczas kolejnego wykładu z nowego cyklu Kobieta w świecie sztuki p. Iwona Gołaj omówi twórczość Meli Muter – znanej artystki z kręgu École de Paris oraz Zuzanny Valadon – malarki wyróżniającej się w środowisku artystycznym Paryża początku XX wieku. Wstęp wolny.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.