Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Oferta edukacyjna Muzeum Narodowego

Oferta edukacyjna Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu — luty 2013

2 lutego, godz. 12.00, cykl „Mój Śląsk. Fascynacje”

Najpiękniejsze arboreta i parki na Śląsku

Wykład pana Michała Pieczki — doktoranta w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego — dotyczyć będzie najciekawszych i najbardziej wartościowych realizacji założeń parkowych na terenie Śląska, zarówno Dolnego jak i Górnego.

Prelegent przedstawi historię śląskich parków i arboretów, opowie o najciekawszych zjawiskach kulturowych i przyrodniczych w nich występujących. Podczas wykładu można będzie zobaczyć fotografie i ryciny przedstawiające m.in. arboretum w Wojsławicach i Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, parki zamkowe w Mosznej, Pszczynie, Pokoju, Brzegu Dolnym oraz wybrane założenia parkowe Kotliny Jeleniogórskiej oraz Wrocławia. Wstęp wolny.

3 lutego, godz. 12.00, cykl „Kurs Historii Sztuki”

Barok

O europejskiej sztuce barokowej, jej tendencjach, najważniejszych przedstawicielach i ich dziełach opowie p. Romuald Nowak. Wstęp z biletem za 5 zł.

9 lutego, godz. 12.00, cykl „Dziedzictwo kulturowe Europy”

Sztuka i polityka

p. Jadwiga Jasińska-Sadura

Prelegentka na wybranych przykładach pokaże sposoby wykorzystywanie sztuki do celów politycznych. Zobaczymy gloryfikację władzy (np. Napoleona czy Stalina), ale również  ilustracje dotyczące ważnych wydarzeń (Rewolucji Lipcowej, Powstania Styczniowego czy stanu wojennego). Zastanowimy się, czy angażując się w politykę, sztuka zyskuje czy traci. Wstęp wolny.

16 lutego, godz. 12.00, cykl „Blogosfera z klasą w Muzeum Narodowym”

Wrocławskie kamienice. Piękno zapomniane

p. Ewelina Kodzis

Kamienice stanowią tak integralną część krajobrazu Wrocławia, że na co dzień ich niezwykły urok bywa niedoceniany, wręcz niewidzialny. Bogate fasady, zapierające dech w piersiach klatki schodowe, misterne detale… Zatrzymaj się, spójrz do góry, zajrzyj do środka, zobacz! Na wspólne odkrywanie zapomnianego piękna zaprasza Ewelina Kodzis, autorka bloga wroclawskie-kamienice.pl.

17 lutego, godz. 12.00, cykl „Piękne i użyteczne”

Kunszt, jakość i porządek. O spółdzielni artystów ŁAD

p. Iwona Gołaj

Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD to stowarzyszenie mające ogromne znaczenie dla rozwoju sztuki użytkowej w Polsce. Powstało w 1926 r. z inicjatywy profesorów (Józefa Czajkowskiego, Wojciecha Jastrzębowskiego i Karola Stryjeńskiego) i studentów warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Od samego początku w projektowanych przez członków Ładu meblach, tkaninach, ceramice i szkle dążono do doskonałości formy, surowca i wykonania. Wstęp wolny.

21 lutego, godz. 17.30, gmach Panoramy Racławickiej, cykl „Z Panoramą śladami światowego dziedzictwa kulturowego”

Widzenie świata dawniej, dziś i za 500 lat

W czasie wykładu prelegent, p. Jan Kapała przedstawi historię poglądów na budowę Wszechświata do ok. XVII wieku, na podstawie zachowanych bądź rekonstruowanych starych map. Zastanowi się też nad przyszłością widzenia świata. Wstęp wolny.

24 lutego, godz. 12.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Rokoko

W czasie wykładu prelegentka, p. Jadwiga Jasińska-Sadura przedstawi najważniejszych artystów i dzieła sztuki rokokowej w Europie. Wstęp w biletem za 5 zł.

*****

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza dzieci na zajęcia w lutym:

10 lutego, godz. 12.00, cykl „Z rodziną do Muzeum”

Tajemnice martwej natury

Dzieci obejrzą w galeriach obrazy z martwymi naturami i poznają ich ukryte znaczenia. W ramach zajęć plastycznych namalują martwą naturę z zagadką. Zajęcia dla dzieci od 6 do 11 lat, poprowadzi je p. Jadwiga Jasińska-Sadura. Wstęp wolny.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel.: 71 372 51 48.

24 lutego, godz. 10.00, cykl „Muzealne kocie ścieżki”

Kolory zamknięte w kropelce szkła

W czasie spotkania dzieci zobaczą oryginalne włoskie mozaiki i dowiedzą się jak w dawnych czasach wyrabiano kolorowe szkło. W czasie zabawy plastycznej będziemy wyklejać własne mozaiki czerpiąc natchnienie z zabytków. Zajęcia dla dzieci od 3 do 5 lat poprowadzi p. Barbara Przerwa. Wstęp 15 zł od dziecka.

Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel.: 71 372 51 48.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.