Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu — luty 2014

1 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Mój Śląsk. Fascynacje”

Jak Feniks z popiołów. O ocalałych zabytkach dolnośląskich

Dolny Śląsk to region o ogromnej liczbie zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują wspaniałe pałace. W trudnych czasach powojennych wiele z owych perełek architektury uległo niemal całkowitemu zniszczeniu, wiele do dziś czeka na lepsze czasy. Na szczęście jest też wiele takich, które w odpowiednim momencie trafiły na dobrego właściciela i podniosły się z ruiny, służąc dziś jako hotele, pensjonaty, restauracje i zachwycając odnowionymi wnętrzami. W czasie wykładu p. Magdaleny Musiał słuchacze poznają dzieje niektórych z owych pałaców, m.in. pałaców w Wojanowie, Łomnicy, Kraskowie, Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze czy Zamku na Skale w Trzebieszowicach. Wstęp wolny.

Mój Śląsk — fascynacje

8 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Dziedzictwo kulturowe Europy”

Kulisy dzieł sztuki, czyli sensacje z życia polskich artystów

Bohaterami wykładu będą artyści, którzy balansowali na granicy prawa, na przykład ukradli pomysł, próbowali kogoś zniesławić, wyłudzić pieniądze lub sami stali się ofiarami (zniszczyli swoją pracę). Prelegent, p. Sławomir Ortyl, przybliży wydarzenia m.in. z życia Wilhelma Leopolskiego, Antoniego Kurzawy, Ludwika de Laveaux, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Władysława Podkowińskiego, Witolda Pruszkowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Juliana Fałata i Leona Chwistka. Wstęp wolny.

9 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Kurs historii sztuki”

Rokoko

W czasie wykładu prelegentka, p. Jadwiga Jasińska-Sadura, przedstawi najważniejszych artystów i dzieła sztuki rokokowej w Europie. Wstęp za biletem 5 zł.

15 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Kobieta w świecie sztuki”

Artystki. Żony artystów

Nazwiska ich mężów artystów są powszechnie znane, natomiast kobiet, które były artystkami, a zarazem żonami artystów, zdecydowanie mniej. Dlaczego? Były przecież nieprzeciętnie utalentowane i niezwykle pracowite. Lee Krasner i jej ekspresjonistyczne obrazy, Maria Pinińska-Bereś i jej feministyczne instalacje, Alice Springs i jej nowatorskie fotografie. Pani Magdalena Musiał zaprasza na opowieść o niezwykłych żonach wielkich artystów i dziele ich życia. Spróbuje też odpowiedzieć na pytanie, jakie byłyby losy ich talentów, gdyby nie były żonami wielkich artystów. Wstęp wolny.

20 lutego, godz. 17.30-18.30, cykl: „Z Panoramą śladami światowego dziedzictwa kulturowego”

W krainie miodu i wina. Opowieść o Słowenii

Gmach Panoramy Racławickiej, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11, Wrocław.

To jeden z najmniejszych krajów Europy i jednocześnie jeden z najpiękniejszych. Na niewielkiej powierzchni znajdują się wysokie góry, morze, jeziora, rzeki i gęste lasy. Są też jedne z najlepszych europejskich winnic, wspaniała architektura, ciekawi ludzie i niezwykła tradycja. Do tego wszystkiego dochodzi skomplikowana historia tej części Europy, bardzo nam bliskiej, a jednak mało znanej. Prelegentka, p. Magdalena Musiał, spędziła w Słowenii rok, poznając ten fascynujący kraj. W czasie wykładu pokaże to, co w Słowenii najpiękniejsze, opowie o tym, co najciekawsze. Wstęp wolny.

22 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Piękne i użyteczne”

Finezja i elegancja. Porcelanowe wyroby z manufaktury miśnieńskiej

Prowadzący wykład p. Michał Pieczka, opowie o okolicznościach powstania pierwszej manufaktury porcelany w Europie. Zaprezentuje najpiękniejsze przedmioty i naczynia porcelanowe w niej powstałe. Ponadto podczas wykładu przedstawione zostaną słuchaczom sylwetki czołowych projektantów i artystów związanych z miśnieńską manufakturą w XVIII wieku. Wstęp wolny.

23 lutego, godz. 12.00-13.00, cykl: „Kurs historii sztuki”

Klasycyzm

Prelegentka, p. Iwona Gołaj, w czasie wykładu omówi najważniejsze zabytki sztuki klasycyzmu w Europie. Przedstawi na wybranych przykładach malarstwa, rzeźby i architektury najistotniejsze zjawiska artystyczne zaistniałe w sztuce w drugiej połowie XVIII wieku. Wstęp za biletem 5 zł.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.