Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Opery Stanisława Moniuszki jako dzieła muzyczne i literackie polskiego romantyzmu

Opery Stanisława Moniuszki jako dzieła muzyczne i literackie polskiego romantyzmu

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Zapraszamy na jesienny wieczór przy świecach

z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4

11 października 2019 r., godz. 18.00

Program:

Wykład Opery Stanisława Moniuszki jako dzieła muzyczne i literackie polskiego romantyzmu – pan dr Wojciech Kral

Koncert pieśni Stanisława Moniuszki: pp. Anna Maria Adamiak (sopran), Andrzej Frołow (akompaniament)

Polonez z Halki w wykonaniu Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA

Dr Wojciech Kral – filolog słowiański, badacz literatury i muzyki, meloman. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i studium organistowskiego. Obronił doktorat na temat motywów śródziemnomorskich w twórczości rosyjskiego poety, pisarza i kompozytora Michała Kuzmina. Współpracuje z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i innymi instytucjami kulturalnymi.

Dzieła sceniczne Stanisława Moniuszki zostały skomponowane do tekstów poetyckich i dramaturgicznych. Librecistami byli cenieni literaci, jak Jan Chęciński, Włodzimierz Wolski czy Stanisław Bogusławski. Warto zwrócić uwagę na tematykę, nawiązującą w librettach oper do wątków narodowych, szlacheckich, ale też ludowych i społecznych. Nie należy też zapominać o wpływie francuskiego, włoskiego czy niemieckiego romantyzmu na twórczość Moniuszki. Dopiero po szczegółowym rozpatrzeniu dzieła kompozytora stają się czytelne i jasne, po dziś dzień zachwycając swoją inwencją.

Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, aktorka, pedagog. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi (wydział wokalno-aktorski), studiów podyplomowych Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (Międzywydziałowe Studium Pieśni, Mistrzowskie Studia Wokalne), Akademii Świętokrzyskiej (wychowanie muzyczne). Ukończyła także Podyplomowe Studia Zarządzania Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej PAN. Nagrała płytę pt. Nowe piosenki Andrzeja Zaryckiego. Laureatka licznych konkursów wokalnych i interpretacyjnych.

Andrzej Frołow – pianista, ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki.

Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, którym kieruje pani Maria Czerwińska, powstał w 1988 r. Był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali. Fundacja CZE-NE-KA i CHOREA ANTIQUA od 2014 r. organizują Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce. Zespól prezentuje oryginalne choreografie tańców dworskich, występując w barwnych strojach z epoki, od renesansu poprzez barok do końca XIX w. Taniec i kostiumy przenoszą widzów w świat, którego już nie ma, w świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru, romantycznych flirtów.

Wstęp: 25 zł (bilet normalny) i 20 zł (ulgowy).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.