Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego

Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego

Muzeum Łazienki Królewskie

Wystawa prezentuje prace współczesnego węgierskiego artysty Wiktora Somogyiego: około 50 dzieł, które stanowią zróżnicowany przekrój twórczości malarza. Ekspozycja Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego będzie dostępna w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów, ul. Agrykola 1) od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku.

Trzon wystawy stanowi prywatna kolekcja znajdująca się w naszym kraju, która jest po raz pierwszy prezentowana szerokiej publiczności. Akcenty przyrodnicze oraz animalistyczne doskonale wpisują się w tematykę, wokół której oscyluje działalność Muzeum, ale pośród omawianych dzieł nie zabraknie zarówno tematyki sakralnej, jak i historycznej – wyjątkowo bliskich artyście. Znajdziemy tu przede wszystkim malarstwo temperowe, olejne, tłuste pastele, ale także techniki graficzne. Niezwykle ciekawie ilustrowane są książki, które stanowią o wszechstronności artysty. Na szczególną uwagę zasługują: drewniany tryptyk o tematyce sakralnej, malowany temperą jajową, która jest jedną z ulubionych technik autora, oraz wykonane z niezwykłą precyzją miniatury żołnierzy – wycinane z papieru i malowane farbą wodną.

fragment obrazu Zimowy widok na górę Hegyestű nad jeziorem Balaton, 2014

Wiktor Somogyi to postać mało znana polskiej publiczności. Artysta jest bardzo popularny w swoim rodzinnym kraju, jednak w Polsce to bodajże pierwsza prezentacja tak wielu jego utworów. Urodził się w 1942 r. w Budapeszcie, już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1960 r. ukończył klasę malarstwa w Gimnazjum Sztuk Pięknych i Użytkowych. Pracował w drukarni, gdzie miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami graficznymi. W tym samym czasie trzykrotnie próbował zdawać do Węgierskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. W połowie lat 70. organizowane były jego pierwsze wystawy grafiki. Od lat 80. zaczął tworzyć obrazy w technice tempery jajowej, która do dziś jest przez niego najchętniej stosowana.

Zapraszamy: wtorek–czwartek: godz. 10.00–16.00, piątek–sobota: godz. 10.00–17.00, niedziela: godz. 10.00–16.00.

Wstęp: 16 zł – bilet normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł – dla osób w wieku od 7 do 26 lat; Karta dużej rodziny: 7 zł – dorośli, 1 zł – dla osób w wieku od 7 do 26 lat. W piątki wstęp wolny.

Współorganizatorzy wystawy: ambasada węgierska, Instytut Liszta.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.