Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Otwieramy Stajnie Kubickiego

Otwieramy Stajnie Kubickiego

Muzeum Łazienki Królewskie

Stajnie Kubickiego wracają na mapę kulturalną Warszawy

Niegdyś przestrzenie te wypełniało rżenie koni i stukot kopyt – dziś ponownie zapraszamy do odkrywania ciekawej historii i wyjątkowych wnętrz Stajni Kubickiego (ul. Agrykola 9). Po zakończeniu ponad dwuletniego remontu konserwatorskiego największego i najcenniejszego obiektu tzw. folwarku łazienkowskiego Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z radością prezentuje nową przestrzeń legendarnej Podkowy z czasów carskich.

Udostępniamy zwiedzającym Stajnie Kubickiego – ostatni z wielkich projektów konserwatorskich zrealizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Dzięki środkom z programu (w ramach tej i poprzedniej perspektywy) zwiedzający mogą dziś podziwiać już odrestaurowane: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Biały Dom oraz Wodozbiór. Zależy mi na tym, żeby Łazienki były miejscem otwartym, przestrzenią edukacji, inspiracji i odpoczynku wszystkich warszawiaków oraz turystów z Polski i z zagranicy. Dlatego każdy obiekt, który zostaje niejako zwrócony zwiedzającym, jest dla mnie powodem do wielkiej satysfakcji i dumy – mówi pan prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Na folwarku wybudowano trzy budynki, z których największy, drewniany, w formie prostokątnej podkowy – pełnił funkcję stajni i wozowni. Został on rozebrany w latach 20. XIX w., a w jego miejscu postawiono nowy budynek, tym razem murowany. Autorem projektu był znakomity architekt – Jakub Kubicki – stypendysta króla Stanisława Augusta, a w czasach carskich Generalny Intendent Budowli Korony.

Mimo zawirowań historii Stajnie Kubickiego przetrwały bez większych zniszczeń, jednak ich gruntowny remont był nieunikniony. W trakcie prac m.in. odtworzono historyczną formę i układ budynku, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz oraz historyczne wrota, a także dostosowano obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dokonano również kilku interesujących odkryć. Teraz w Stajniach Kubickiego otwarta zostanie nowa wystawa stała, poświęcona rzemiosłu i technice. Obejrzymy tu zabytkowe powozy, stroje jeździeckie, akcesoria dla koni, jeźdźców i powożących oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z tematyką hipologiczną. Muzeum przygotowało także bogaty program edukacyjny i wystawienniczy, który zgodnie z założeniami projektu przyczyni się do wyrównywania szans w dostępie do kultury.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od 30 lipca 2021 roku.

Zapraszamy: wtorek–czwartek, godz. 10.00–16.00, piątek–niedziela, godz. 10.00–18.00.

Stajnie Kubickiego wracają na mapę kulturalną Warszawy — fot. Paweł Czarnecki

Wydarzenia towarzyszące otwarciu

1 sierpnia (Warszawskie Dni Kawaleryjskie):

godz. 12.00 pokazy musztry kawaleryjskiej – padok

godz. 14.00 spotkanie z panią Urszulą Kowalczuk, autorką książek o konizmach i przysłowiach końskich – Stajnie Kubickiego

godz. 14.00 pokaz wyszkolenia 1. batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich – teren zielony za Ermitażem

godz. 15.00 pokaz konny Szwadronu Honorowego – teren zielony za Ermitażem

Na terenie zielonym za budynkiem Ermitażu 1 sierpnia będzie czekało na gości wiele innych atrakcji. W sobotę i niedzielę w Łazienkach Królewskich będzie można również spotkać kawalerzystów.

Stajnie Kubickiego wracają na mapę kulturalną Warszawy

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej

1 sierpnia, godz. 13.00 (60 min)

15 sierpnia, godz. 13.00 (60 min)

Uczestnicy oprowadzania kuratorskiego będą mieli okazję zobaczyć zabytki hipologiczne z XIX i XX wieku zgromadzone na wystawie stałej pt. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, mieszczącej się w budynku Stajni Kubickiego. Wystawa prezentuje kolekcję pojazdów konnych, uprzęży; chomąta i latarnie powozowe, a także akcesoria dla koni wierzchowych i zaprzęgowych, jeźdźców i powożących, hodowców koni, lekarzy i kowali; stroje osób związanych z hodowlą koni, uczestników konkursów hipicznych, wyścigów konnych, polowań i innych. Patronem Powozowni jest Zbigniew Prus-Niewiadomski (1922–1997), wybitny rzeczoznawca zabytków związanych z zaprzęgami konnymi.

Prowadzenie: pani Hanna Polańska – kustosz-kuratorka zbiorów hipologicznych, hipolog, varsavianistka, autorka wystaw, m.in.: Dama w siodle, Konie w Warszawie XIX i XX wieku, Hippiatricus i jego pacjenci. Leczenie koni w Warszawie, Tramwaje konne 1866–1908. Jeździec, miłośniczka koni i psów.

Bilety wstępu do Stajni Kubickiego: obowiązuje rezerwacja mailowa. Prosimy podać datę wydarzenia, jego tytuł i liczbę uczestników, którzy chcą w nim wziąć udział.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.