Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie — Darmowy listopad 2015 r.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie — Darmowy listopad 2015 r.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Darmowy listopad 2015 roku w rezydencjach królewskich

Wystawa czasowa Wokół herbaty, kawy i czekolady: prezentujemy wilanowską kolekcję ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki. Dostępny na wystawie, bogato ilustrowany katalog prezentuje stan badań i ciekawe informacje o losach tych przedmiotów.

13 listopada, godz. 10.00-14.00, Sala Biała

Rekonstrukcja i historia. Czy i jak odtwarzać przeszłość? – drugi dzień konferencji rekonstrukcyjno-historycznej organizowanej przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

19 listopada, godz. 17.30, Sala Biała

Woda – źródło życia czy destrukcji? Przypadek Jeziora Wilanowskiego – debata z II cyklu spotkań o bioróżnorodności w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Celem tego projektu jest przekazanie społeczeństwu wiedzy na temat różnorodności biologicznej ekosystemu w granicach historycznej rezydencji wilanowskiej i – co za tym idzie – budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności społecznej za zachowanie biologicznej, ekologicznej i ekonomicznej wartości tego unikalnego obszaru, gdzie kultura spotyka się z naturą.

22 listopada, godz. 11.00-14.00, Pompownia

Festiwal Edukacyjny w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Więcej

26 listopada, godz. 19.00, Kawiarnia

Spotkanie z artystą malarzem i asamblażystą A.S. Grabowskim, dyrygentem S. Kiełbowiczem i chórem kameralnym Endorfina – 35. wernisaż z cyklu „Zmysły Sztuki”.

26-27 listopada, Oranżeria [wymagana rezerwacja]

Bioróżnorodność. Wokół żywiołów wilanowskiej przyrody – ogólnopolska konferencja podsumowująca projekt „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Więcej

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

***

Drukarnia Królewska / Royal Printing House

Poniedziałek-niedziela (poza wtorkami) / Monday-Sunday (except Tuesdays), godz. 11.00-14.00, Pałac, Księgarnia / Palace, Bookshop

Pokaz rekonstruktorski / Historical reconstruction show

Polonia Militaria

Sobota-niedziela / Saturday-Sunday, godz. 11.00-14.00, Pałac, Księgarnia / Palace, Bookshop

Pokaz rekonstruktorski / Historical reconstruction show

*****

Wokół żywiołów wilanowskiej przyrody

Zrekonstruowaliśmy XVII-wieczny ogród warzywny króla Jana III. Zajrzeliśmy pod wodę, aby poznać żyjące tam organizmy. Monitorowaliśmy niebo, przyglądając się ptakom odwiedzającym park wilanowski. Przeprowadziliśmy analizę ekonomiczną, dzięki której wiemy, ile wymiernego pożytku czerpiemy z kontaktów z naturą. Wspólnie z gośćmi muzeum odbyliśmy wiele spacerów i warsztatów przyrodniczych. O efektach prac debatowaliśmy z mieszkańcami Warszawy troszczącymi się o otaczającą ich przyrodę. Badaliśmy, analizowaliśmy i edukowaliśmy.

Tym wszystkim zajmowaliśmy się przez ostatnie dwa lata w projekcie „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanym w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję podsumowującą projekt i efekty przeprowadzonych prac.

Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 26-27 listopada 2015 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia

*****

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym królem Janem III Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery rozpoczynają się o godz. 13.00 w szatni pałacowej.

Cena: bilet wstępu do pałacu. W listopadzie z uwagi na program „Darmowy Listopad” wstęp na spotkania również jest bezpłatny. Rezerwacja nie obowiązuje.

Harmonogram spacerów:

8 listopada: O dzieciństwie i dzieciach
Jak wyglądało dzieciństwo Jakuba, Teresy, Aleksandra i Konstantego Sobieskich? Jakie były ich dalsze losy? Jak przedstawiano dzieci na obrazach? Porozmawiamy o tym, oglądając liczne portrety młodych Sobieskich. Poszukamy też w pałacu innych dzieci i odkryjemy historie z nimi związane.

29 listopada: Wilanowskie Madonny

Liczne i różnorodne wizerunki Matki Bożej stanowią intrygujący wątek kolekcji wilanowskiej. W jakich okolicznościach znalazły się w pałacu, co nam mogą powiedzieć o przemianach stylów w sztuce, a co o związkach sztuki i duchowości?

6 grudnia: Muzy w Wilanowie

Wielkie osobistości, które przez wieki zamieszkiwały rezydencję wilanowską, słynęły przede wszystkim z ważnych dokonań na tle politycznym. Oprócz tego jednak również z przyjemnością wypoczywały i z zapartym tchem śledziły nowinki na polu działalności dziewięciu muz. Patronki sztuki z chęcią były uwieczniane w dekoracji artystycznej pałacu. Zapraszamy na spotkanie szlakiem przedstawień wilanowskich muz.

13 grudnia: Świąteczne obyczaje

Jak święta spędzała para królewska? Jakie zwyczaje świąteczne znane były w kulturze staropolskiej? Święta to czas szczególny – uroczysty i radosny. Czy wszystkie święta w Wilanowie były radosne? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi w trakcie spaceru tematycznego.

Historia pałacu w Wilanowie zaczyna się w XVII wieku, ale rozmawiając o Bożym Narodzeniu i szukając bogactwa tradycji świątecznych, cofniemy się dużo dalej w historii Polski. Poszukamy znaczenia i genezy zwyczajów, które znamy, ale nie zawsze rozumiemy. A potem wrócimy do zwyczajów z czasów króla Jana III i kolejnych właścicieli Wilanowa. Poszukamy w pałacowych wnętrzach dzieł sztuki, które nawiązują do tematu Bożego Narodzenia.

*****

Gdy wilanowską rezydencję zamieszkiwał król Jan III, muzyka była nieodłącznym elementem architektury i życia pałacu. Dziś pragniemy przywracać tę piękną tradycję i ukazywać zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały. Chcemy też prezentować je na instrumentach historycznych bądź ich kopiach. Raz w miesiącu zapraszamy na wyjątkowe koncerty, podczas których melomani mają okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej i w wykonaniu wspaniałych artystów. Program koncertów to głównie muzyka kompozytorów tworzących w XVII i XVIII w. Celem naszych spotkań jest wspieranie inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej.

Barok w muzyce świata

13 grudnia 2015 roku, godz. 17.00

Wykonawcy: pp. Maria Pomianowska – śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka, kierownictwo artystyczne, Katarzyna Kamer – wspak, Hubert Giziewski – akordeon, Mohammad Rasouli – ney, Piotr Malec – darabukka, daff, tabla.

Nasz koncert jest podróżą w przestrzeni i czasie. Od starych, ludowych pieśni polskich poprzez utwory twórców europejskich (Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Filipa Telemanna), w tym również polskich (Adama Jarzębskiego), aż po kompozycje perskie, tureckie i indyjskie z XVII w.

Sala Biała, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wstęp: 20 zł – bilet zwykły, 10 zł – bilet ulgowy

Bilety można kupić:

– w kasie na przedpolu (żółty domek) – możliwa płatność kartą

– przez Internet

*****

Zimowe spotkania ornitologiczne

Co roku zimową porą serdecznie zapraszamy do ogrodów wilanowskich na spotkania z ptakami. Zima to czas, kiedy skrzydlaci mieszkańcy parków i ogrodów chętnie przylatują do przygotowywanych dla nich karmników. Na niezamarzających fragmentach jezior i rzek licznie gromadzą się kaczki, mewy, czaple i kormorany, które z wdziękiem pozwalają się podglądać.

Zapraszamy do wspólnego obserwowania ptaków przy karmniku w parku północnym krajobrazowym (kępa brzóz nieopodal Altany Chińskiej i zatoki).

W czasie obserwacji będzie można dowiedzieć się, jakie ptaki przylatują do wilanowskich karmików, jak można je od siebie odróżnić i jak je dokarmiać, by im pomagać, a nie szkodzić.

6 grudnia, 20 grudnia 2015 roku oraz 17 stycznia, 31 stycznia, 7 lutego, 28 lutego 2016 roku, godz. 10.00-14.00.

Wstęp w cenie biletu do ogrodów. Rezerwacja nie obowiązuje. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.

*****

Są takie wieczory w Wilanowie, kiedy fasada pałacu zmienia się nie do poznania… Nie ma na niej wówczas charakterystycznego wilanowskiego żółcienia, można za to obserwować prawdziwą feerię barw i świateł połączonych z barokowymi dźwiękami – mappingi.

Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Jest wyświetlany na fasadzie pałacu wilanowskiego i wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się król Jan III i królowa Marysieńka, widzowie są świadkami m.in. wjazdu orszaku oraz pokazu tańców dworskich.

W tym roku oprócz dwóch mappingów, które widzowie dobrze już znają i na które chętnie wracają, zaprezentujemy zupełnie nowy mappingBajkę o królewskiej wydrze.

Pokazy odbywają się we wszystkie soboty o godz.:

17.30 – Bajka o królewskiej wydrze

18.30 – W Wilanowie król jest jeden

19.30 – Bajka o królewskiej wydrze

20.30 – Powrót króla

Jeden pokaz trwa około 10 minut. Wstęp na mapping zawiera się w cenie biletu do Królewskiego Ogrodu Światła. Informacje o cenach biletów

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.