Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wystawa „Palmy i pisanki wielkanocne”

Wystawa „Palmy i pisanki wielkanocne”

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Wystawa „Palmy i pisanki wielkanocne”

5-22 marca 2013 r.

Kiermasz wielkanocny — 23 marca, początek o godz. 10.00

Pisanki, palmy, baranki, drewniane ptaszki, kwiaty wykonane z misternie ułożonej bibuły można będzie oglądać na dorocznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.

Organizowana co roku od 1970 r. wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” oraz towarzyszący jej kiermasz są cennym źródłem informacji o współczesnych tradycjach pisankarskich na terenie Dolnego Śląska. Kulturowe zróżnicowanie tego regionu – będące wyrazem wzajemnego oddziaływania tradycji i wzorów kultury ludności zamieszkałej na tym obszarze po II wojnie światowej – znalazło swój wyraz także w wielkanocnej plastyce obrzędowej.

Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej — wyjaśnia p. Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy. — W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków.

Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich, pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się odwołania do przeszłości. Pisanka to nadal znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła. Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron, występują nowe, będące coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić prezentowane rekwizyty i ozdoby świąteczne.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113, Wrocław.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.