Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Palmy i pisanki wielkanocne

Palmy i pisanki wielkanocne

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Palmy i pisanki wielkanocne

18 marca10 kwietnia 2014 r.

Kiermasz wielkanocny — 12 kwietnia, początek o godz. 10.00

Pisanki, palmy, a także baranki i suszone kwiaty pokazane zostaną na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne (ul. Romualda Traugutta 111/113) z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.

Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej — wyjaśnia p. Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy. — W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków.

Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich czy poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości. Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa i rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym

Pisanka to znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła. Wpływy środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia.

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić rekwizyty i ozdoby świąteczne wykonane przez współczesnych twórców ludowych.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.