Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: „Trzeba z żywymi naprzód iść…” Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach Muzeum Narodowego

„Trzeba z żywymi naprzód iść…” Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Trzeba z żywymi naprzód iść…”
Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach Muzeum Narodowego

Adam Asnyk (1838-1897) – powstaniec, dramatopisarz, poeta, autor słynnych sonetów. Kto z nas potrafi powiedzieć więcej o tej ciekawej postaci? Asnyk dołączył do grona wielkich zapomnianych. Wierzymy, że ekspozycja „Trzeba z żywymi naprzód iść…”. Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zmieni tę sytuację. Pokazujemy ją 120 lat po krakowskich obchodach trzydziestolecia pracy twórczej poety i społecznika, celebrowanych z namaszczeniem 14 grudnia 1896 roku w Teatrze Miejskim oraz Grand Hotelu. Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach od 16 grudnia 2016 roku.

Kino węgierskie

W grudniu rozpoczął się cykl seansów kina węgierskiego towarzyszących wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego 1836-1936, którą można oglądać w Gmachu Głównym. 17 grudnia o godz. 16.00 zapraszamy na projekcję filmu Grabarz w reżyserii Aleksandra Kardosa. To eksperymentalna adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodym mężczyźnie, który obejmuje posadę grabarza we włoskim miasteczku San Rocco. Urodziwym nieznajomym zaczyna fascynować się córka miejscowego prominenta, Gita. Spędza z nim kolejne dni w cmentarnym ogrodzie, prowadząc rozmowy o śmierci. Tymczasem miasteczko nawiedza zaraza. Kiedy ludzie zaczynają masowo umierać, podejrzenie o sprowadzenie epidemii pada na młodego grabarza. Na szczególną uwagę zasługuje forma filmu. Obraz, który nakręcono aparatem używanym m.in. do rejestracji wyścigów konnych, uległ rozciągnięciu i rozmazaniu. Zamiast tradycyjnych 24 klatek na sekundę widz na ekranie obserwuje przesuwające się fotografie. Towarzyszy temu głos narratora, który z offu odczytuje opowiadanie Rilkego.

Kolejne prezentacje odbędą się 20, 21 i 22 stycznia. Wszystkie filmy można oglądać w Sali audiowizualnej w Gmachu Głównym. Wstęp wolny.

Koniec pokazu „Tajemnice Świętego Szczepana. Nieznany obraz Hansa von Aachen”

Do 18 grudnia w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Władysława Sikorskiego 6) oglądać można jedno z najcenniejszych dzieł malarskich odkrytych w ostatnim czasie w Krakowie. Jest to malowany olejno na płótnie obraz Jana von Aachen Ukamienowanie św. Szczepana z końca XVI wieku, z kościoła pod wezwaniem tego świętego. Obraz, zanim trafił tam w XX wieku, był przechowywany w dawnym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Szczepana. Pokazowi obrazu towarzyszą dwa dzieła autorstwa innego wybitnego malarza działającego w epoce manieryzmu w Pradze, Bartholomeusa Sprangera (1546-1611): Vanitas ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Chrzest Chrystusa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zobaczymy tam też kameę przedstawiającą protektora malarskiej szkoły praskiej, cesarza Rudolfa II, wykonaną przez jednego z pracujących dla niego szlifierzy Oktawiusza Miseroniego – pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wydarzenia edukacyjne

16 grudnia

Pracownia konserwacji malarstwa

cykl: Spotkania w Pracowniach Konserwacji MNK

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 12.00

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44

***

Geografia współczesnej krytyki artystycznej

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

rozmowę z panem Markiem Bartelikiem, przewodniczącym światowej organizacji krytyków sztuki, poprowadzi zastępca dyrektora MNK ds. naukowych, p. dr hab. Andrzej Szczerski, wstęp wolny

***

W dialogu z tradycją. Projekty witraży Józefa Mehoffera dla katedry w Przemyślu, 1942-1945

cykl: Z pegazem w tle

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 18.00

prowadzenie: p. Bogusław Ruśnica, wstęp wolny

17 grudnia

Grota pełna tajemnic

warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat i ich rodziców

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 11.00-14.00 (można dołączyć do godz. 13.00)

prowadzenie: pp. Hiacynta Sowa i Ewelina Cwetkow, wstęp: 5 zł od dziecka

***

Ruchome dzieła sztuki – tworzymy animacje GIF

warsztaty dla dorosłych

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 15.00

prowadzenie: p. Agnieszka Fluder, wstęp: 20 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44

18 grudnia

Oprowadzanie po wystawie Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia tłumaczone na język migowy

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, godz. 12.00

wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.