Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Pamięć bitwy pod Grunwaldem

„Pamięć bitwy pod Grunwaldem”

Muzeum Militariów

Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Militariów w Arsenale Miejskim zaprasza na wystawę „Pamięć bitwy pod Grunwaldem”, stworzoną w ramach tegorocznych obchodów 600-lecia bitwy.

Prezentowane na wystawie eksponaty stanowią materialny wyraz sześciu stuleci narodowej pamięci o jednym z największych polskich zwycięstw w historii. Bitwa pod Grunwaldem przez wieki urosła do rangi symbolu chętnie używanego przez kronikarzy, malarzy, grafików, wielkich wieszczów, medalierów i w końcu artystów filmowych oraz teatralnych. W Muzeum Militariów pokazane zostaną wybrane eksponaty od czasów średniowiecza aż do XXI wieku. Ozdobą ekspozycji będzie m.in. „Kronika polska” Marcina Bielskiego z końca XVI wieku, w której zamieszczono pierwszą polską grafikę przedstawiającą starcie na polach grunwaldzkich. Wśród innych wizerunków bitwy zaprezentujemy reprodukcję obrazu Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Grunwaldem”, a także szkic do obrazu Stefana Garwatowskiego pod tym samym tytułem. Specjalnie miejsce poświęcone zostanie również rękopisowi powieści „Krzyżacy” Józefa Ignacego Kraszewskiego, jak również ich pierwodrukowi w czasopiśmie „Kłosy” w 1874 roku. Sporą część wystawy zajmą pamiątki – m.in. publikacje i medale — dotyczące jubileuszowych obchodów rocznicy grunwaldzkiej w 1910 roku w Krakowie. Zaprezentowane zostaną także fragmenty wielkiego projektu, jakim jest powstająca makieta „Bitwy pod Grunwaldem” autorstwa Katarzyny Manikowskiej i Piotra Kukowskiego. Dzieło to, składające się z figurek rycerzy w skali 1:72, powstaje od 2004 roku. W założeniu kompletna makieta ma mieć wymiary około 20x8 metrów. Przez cały okres wystawy będzie można oglądać również repliki XV-wiecznego uzbrojenia i wyposażenia, używanego przez członków współczesnej Chorągwi Konrada VII na corocznych inscenizacjach bitwy, w tym tej ostatniej z okazji 600-lecia. To tylko niektóre z prezentowanych na wystawie przedmiotów, które uzupełni pierwszy na Dolnym Śląsku pokaz filmu dokumentalnego „Rota – pieśń dumy i chwały” w reżyserii Arlety Kolasińskiej, opowiadający historię tej jednej z najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Atrakcje podczas wernisażu wystawy w dniu 18 września (piątek) zapewnią członkowie śląskich bractw rycerskich, odtwarzający postacie rycerzy z terenów Śląska, którzy stawili się w dniu 15 lipca 1410 roku na polach grunwaldzkich. Podczas kilkugodzinnej zabawy nie zabraknie pokazów walk, turniejów strzelniczych, pokazów tańców dawnych czy warsztatów rzemieślniczych.

Program

18.09.2010 r. (sobota)

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

12.00 — Uroczyste otwarcie wystawy „Pamięć bitwy pod Grunwaldem”

12.30-13.00 — Inscenizacja (Książę prowadzi przegląd regimentu stacjonującego w Arsenale. Jest niezadowolony z tego, co widzi i żąda wyjaśnień. Następuje ścisły przegląd uzbrojenia oraz pokaz musztry. Końcowym rozkazem księcia jest pokaz sprawnościowy dla ciężkozbrojnego rycerstwa, czyli turniej.)

13.30-14.00/14.15 — Turniej

14.15 — Wrocławska premiera filmu dokumentalnego „Rota — pieśń dumy i chwały” w reżyserii Arlety Kolasińskiej

14.30-15.00 — Wykład o broni czarnoprochowej + pokaz

15.15-15.45 — Wykład szermierczy + pokaz

16.00-16.30 — Wykład taneczny + pokaz

16.30-17.00 — Warsztaty tańca dla chętnych

17.30-18.00 — Książę w przypływie dobrego humoru postanawia zabawić ludność miasta i rozkazuje rycerstwu stoczyć grupową potyczkę (z użyciem czarnoprochowców)

Pokaz rzemiosła (szewc/kaletnik/kuchnia) działa cały czas, strzelnica działa od 15.00

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.