Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wałbrzych: Pamiętajmy o ogrodach

Pamiętajmy o ogrodach

Zamek Książ / Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie pt. Pamiętajmy o ogrodach z cyklu „O historii na żywo”. 15 kwietnia 2025 roku o godz. 17.00 o historii książańskich ogrodów, ich rozwoju i zmianach, jakim ulegały, opowie pani dr inż. Justyna Jaworek-Jakubska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Spotkanie, które rozpocznie się w Sali Krzywej na drugim piętrze zamku (ul. Piastów Ślaskich 1), poprowadzi prezes Fundacji, pan Mateusz Mykytyszyn.

Pani dr inż. Justyna Jaworek-Jakubska, architekt krajobrazu, specjalizuje się w ochronie i konserwacji zabytkowych krajobrazów kulturowych i zieleni historycznej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień na styku historii sztuki ogrodowej, konserwacji zabytków i ochrony krajobrazu, a także na poszukiwaniu synergii między ochroną przyrody i ochroną zabytków.

Kwestie zintegrowanego zarządzania krajobrazami kulturowymi realizuje na płaszczyźnie naukowej, projektowej i dydaktycznej. W ramach międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego krajobrazu kulturowego wokół zamku Książ (2020‒2024) analizowała relacje między dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym oraz ich znaczenie dla decyzji w obszarze zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Justyna Jaworek-Jakubska

W ramach wieloletniej współpracy z zamkiem opracowała strategie rewaloryzacji dla tarasów ogrodowych i parku przypałacowego, zorganizowała warsztaty projektowe oraz spacery historyczne dla studentów architektury krajobrazu.

Wiedzą i doświadczeniem konserwatorskim dzieli się w trakcie zajęć dydaktycznych na kierunku architektura krajobrazu, a także w trakcie spacerów historycznych oraz wykładów i szkoleń organizowanych dla specjalistów i miłośników ogrodów.

Bezpłatne wejściówki (dwie na osobę)

Zamek Książ i odnowiona oś widokowa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.