Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Pani Geoffrin, opiekunka sztuk i Stanisława Augusta

Pani Geoffrin, opiekunka sztuk i Stanisława Augusta

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Łazienki Królewskie zapraszają na kolejny wykład z cyklu Oświeceniowa republika władców. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone postaci Marii Teresy Geoffrin, która w Paryżu prowadziła jeden ze słynniejszych kulturalnych salonów i doradzała Stanisławowi Augustowi w sprawach sztuki. W 1766 roku na zaproszenie monarchy przybyła do Warszawy. O relacjach młodego króla i dojrzałej wdowy opowie pan prof. Andrzej Pieńkos z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Powiernica i mentorka artystów i myślicieli, a może konserwatywna dewotka, która przez lata kreowała się na ambasadorkę filozoficznego oświecenia? Kim tak naprawdę była Madame Geoffrin? Dlaczego rozstała się ze swoim paryskim salonem, który gromadził encyklopedystów i największych artystów francuskich, i przybyła do Warszawy, gdzie, jak się okazało, była nikim? Jakie relacje łączyły ją z 33 lata młodszym Stanisławem Augustem, który w swoich listach zwracał się do niej pieszczotliwie „zrzędliwa mamusiu”? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tej tajemniczej kobiety uzyskamy już w najbliższą środę podczas wykładu Pani Geoffrin, opiekunka sztuk i Stanisława Augusta. Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny (wykład będzie również transmitowany online na stronie internetowej Muzeum).

Madame Geoffrin

Dr hab. Andrzej Pieńkos, prof. UW, od 1987 roku wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. europejską sztuką XVIII i XIX wieku, zarówno w badaniach naukowych, jak i prowadząc działania popularyzatorskie. Autor wielu książek, m.in.: Tracona moc obrazu, czyli epizody nowoczesnego realizmu (2012), Dom sztuki. Siedziby artystów w nowoczesnej kulturze europejskiej (2005). Współredaktor dwóch tomów zbiorowych poświęconych związkom Francji i Polski: Francusko-polskie relacje artystyczne w epoce nowożytnej (2010) oraz Epoka Chopina. Kultura romantyczna we Francji i w Polsce (2013).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.