Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Panorama Racławicka — 30 lat we Wrocławiu

Panorama Racławicka — 30 lat we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Panorama Racławicka — 30 lat we Wrocławiu

23 maja 2015 roku, wstęp wolny

godz. 10.00

Promocja książek: Panorama Racławicka we Wrocławiu 1985-2015. Kultura i turystyka i Panorama z ukosa. Wspomnienia z czasów konserwacji Panoramy Racławickiej 1981-1985. Spotkanie poprowadzi pan Romuald Nowak.

godz. 10.30

Zostań twórcą panoramy Wrocławia – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Zajęcia odbędą się w plenerze, na szczycie góry, z której roztacza się piękny widok Ostrowa Tumskiego. Dzieci namalują fragmenty oglądanego widoku, a następnie poszczególne prace zostaną połączone, by uzyskać panoramę najstarszej, a jednocześnie najbardziej malowniczej części Wrocławia. Przy niesprzyjającej aurze zajęcia odbędą się w gmachu Muzeum. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48. Zbiórka w holu Muzeum.

godz. 13.00

Trzeci wymiar Panoramy – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi p. Izabela Trembałowicz-Chęć

Po krótkiej prezentacji wyjaśniającej specyfikę panoramy (jako dzieła sztuki łączącego w sobie malarstwo i scenografię) dzieci wykonają prace plastyczne w grupach po 4-5 osób, inspirowane Panoramą Racławicką lub wg własnego pomysłu. Do dyspozycji młodych twórców będzie karton, papier, gałązki, wytłoczki, klej oraz farby plakatowe. Najbardziej udane realizacje zostaną sfotografowane i zaprezentowane na profilu FB Panoramy Racławickiej. Zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

godz. 15.00

Broń wojskowa schyłku XVIII w. w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wykład kustosza, p. Jacka Witeckiego, dotyczyć będzie broni z II połowy XVIII w., a przede wszystkim broni wojskowej oraz przeznaczonej do użytku osobistego. Zaprezentowane zostaną kierunki rozwoju techniki militarnej tego okresu oraz omówione wybrane przykłady broni palnej, siecznej i drzewcowej. Wykład połączony zostanie z prezentacją zabytków ze zbiorów Muzeum.

godz. 16.00

Polskie panoramy batalistyczne – wykład p. Beaty Stragierowicz

Najsłynniejsze polskie płótno batalistyczne Panorama Racławicka – to pierwsze w Polsce i jedyne zachowane w całości do dziś malowidło panoramowe. Upamiętnia ono pierwszą zwycięską bitwę powstania kościuszkowskiego przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Po sukcesie panoramy jej twórcy – Jan Styka i Wojciech Kossak – tworzyli, o czym niewiele osób dziś pamięta, kolejne monumentalne dzieła głównie o tematyce batalistycznej. Na spotkaniu przypomniane zostaną i pokazane na archiwalnych fotografiach polskie panoramy, które powstały na przełomie XIX i XX w.

godz. 17.00

Panoramy europejskie – wykład p. Romualda Nowaka

Na świecie do naszych czasów przetrwało zaledwie kilkadziesiąt historycznych panoram, z tego jedenaście w Europie. W ostatnim dziesięcioleciu XIX w. było ich kilkaset. Wiele z nich zostało powtórnie przemalowanych bądź malowano na ich odwrociach. Bardziej zniszczone były cięte na mniejsze fragmenty i sprzedawane jako obrazy sztalugowe. Do ich schyłku na przełomie XIX i XX w. doprowadziło wynalezienie filmu. Od tego czasu minęło 100 lat i oto znowu u progu XXI w. obserwujemy renesans zainteresowania tym gatunkiem. W dobie stereoskopii, trójwymiarowej telewizji i wirtualnych form multimedialnych ponownie wraca się do oglądania panoram – teraz jako zabytkowych reliktów dziewiętnastowiecznej kultury masowej.

Panorama Racławicka

******

23 maja 2015 r., godz. 12.00

Rembrandt. Studium potęgi i upadku

Cykl: Dziedzictwo kulturowe Europy

Pan Sławomir Ortyl podejmie próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, co wpłynęło na sukces Rembrandta, a także, co mogło go doprowadzić do upadku po latach sławy. Prelegent odwoła się do tła historycznego Niderlandów, przeobrażeń zachodzących w Amsterdamie w pierwszej połowie XVII w., wątków biograficznych malarza oraz jego sposobu malowania. Wstęp wolny.

******

Spacery z wolontariuszami

23 maja 2015 r., godz. 13.00

Zapraszamy na spacer po muzealnych galeriach. Przewodnikami staną się wolontariusze, którzy oprowadzać będą po przygotowanych przez siebie trasach.

Oprowadzają: pp. Ewa Michalewicz, Piotr Jaworski. Spotykamy się w holu wejściowym.

Bartłomiej Spranger, Chrzest Chrystusa, 1603

Daniel Moder, Portret cesarza Rudolfa II, 1592

Jan Matejko, Śluby Jana Kazimierza, 1893

Jan Matejko, Konrad Wallenrod, 1863

Na zakończenie niespodzianka muzyczna.

maj 2015 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.