Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Patrząc na Wiedeń

Patrząc na Wiedeń

Muzeum Narodowe w Krakowie

Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych?

24 maja 2022 roku o godz. 18.00 zapraszamy na debatę towarzyszącą wystawie Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920–2020. Podczas spotkania eksperci zastanowią się, czy polityka mieszkaniowa stolicy Austrii może inspirować twórców programu budowy mieszkań socjalnych w Polsce.

W debacie wezmą udział: pan Hubert Trammer, architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu, oraz pan Christian Schantl, szef działu stosunków międzynarodowych Wiener Wohnen, agendy urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnej za politykę mieszkaniową. Spotkanie odbywające się w sali U Samurajów w Gmachu Głównym przy al. 3 Maja 1 poprowadzi pan Łukasz Harat. Wstęp wolny. Wydarzenie jest współorganizowane przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

Wiedeń od lat plasuje się na szczycie rankingów miast o wysokiej jakości życia. Składa się na to wiele czynników, w tym właśnie korzystne warunki mieszkaniowe. Zagadnienie przystępnych cenowo mieszkań dostępnych dla różnych grup społecznych jest w Polsce aktualne i żywo dyskutowane, zwłaszcza w obliczu zwiększonych potrzeb mieszkaniowych z uwagi na uchodźców z Ukrainy. Jak powinien wyglądać program mieszkań socjalnych w Polsce? Korzystając z wiedeńskich doświadczeń, porozmawiamy o najistotniejszych kwestiach współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Am Schöpfwerk Strasse, fot. Wiener Wohnen

Muzeum Narodowe nocą

Noc z 13 na 14 maja była w Krakowie wyjątkowa. W tym czasie można było odwiedzić wiele placówek muzealnych, włącznie z wszystkimi oddziałami Muzeum Narodowego.

To kolejny popandemiczny sukces – podczas nocy Muzeum odwiedziło blisko 19 tysięcy osób. Największą popularnością cieszyło się Muzeum Książąt Czartoryskich, a zaraz po nim uplasowały się Gmach Główny i Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zwiedzających nie zabrakło również w mniej popularnych oddziałach, takich jak Pałac Biskupa Erazma Ciołka czy Kamienica Szołayskich.

Noc Muzeów w MNK, fot. Michał Łepecki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.