Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Katowice: Pekko Käppi w Ogrodach Dźwięków

Pekko Käppi w Ogrodach Dźwięków

Instytucja Kultury Katowice — Miasto Ogrodów

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków

19-21 czerwca 2015 r.

Podcienia Centrum Kultury Katowice

plac Sejmu Śląskiego 2

Jeden z najbardziej niezwykłych artystów w programie tegorocznej edycji Ogrodów Dźwięku. Pekko Käppi jest czołowym przedstawicielem fińskiego neofolku, kompozytorem, instrumentalistą grającym na jouhikko, pieśniarzem i badaczem fińskiej muzyki ludowej. Dzięki gruntownym studiom stał się znawcą tradycji śpiewu runo, wywodzącej się ze starych pieśni Finlandii. W roku 1997 odkrył na nowo jouhikko – dawny fiński instrument ludowy (odmiana liry smyczkowej) i szybko stał się wirtuozem tego instrumentu, a potem zrewolucjonizował technikę gry. Podłączył go też do wzmacniacza i innych elektronicznych urządzeń. Chropawy z natury dźwięk jouhikko nie utracił niczego ze swojego uroku, a muzyka Pekko otwarła się dzięki temu na nowe przestrzenie. Śpiewa Pekko Käppi również niezwykle. Jego utwory utkane są nie tylko z dźwięków wziętych ze starych pieśni, ale słychać w nich również bluesa i rocka. Nawet w najbardziej odważnych muzycznych eksperymentach ciągle słyszalna jest fascynacja artysty dawną muzyką ludów Finlandii i Karelii.

Pekko Käppi to artysta niezwykły i nieprzewidywalny. Jego muzyka, choć wyrasta z etnicznych korzeni, przenosi słuchaczy dużo dalej, poza folkową rzeczywistość.

Koncert: 21 czerwca, godz. 19.30.

Bilety:

15 zł – karnet jednodniowy

50 zł – karnet na wszystkie koncerty

10 zł – bilet na koncert La Dame Blanche

Bilety do nabycia na pośrednictwem portali Ticketportal.pl, Ticketpro.pl oraz bezpośrednio przed koncertem.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.