Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Koncertowe lato w Królikarni

Koncertowe lato w Królikarni

Muzeum Narodowe w Warszawie

Koncertowe lato w Królikarni

29 maja 2022 roku do Muzeum Rzeźby w Królikarni powróci cykl koncertów Pianokrąg pana Bartłomieja Wąsika. To już trzecia odsłona projektu. Wstęp wolny.

Klamrę czterech koncertów tworzy monumentalny cykl Études for solo piano (Etiudy fortepianowe) amerykańskiego kompozytora Filipa Glassa, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Utwory powstawały w latach 1991–2012. Dzięki tej rozpiętości czasowej są świadectwem rozwoju języka muzycznego Glassa. Składają się na dwie księgi, w każdej z nich zawiera się dziesięć kompozycji, w których pianista ma szansę pokazać nie tylko swoje możliwości techniczne, ale przede wszystkim dojrzałość i wrażliwość muzyczną. Etiudy fortepianowe rozpoczną i zakończą tegoroczny Pianokrąg, tworząc przestrzeń dla dwóch środkowych koncertów, których bohaterami będą Jan Jóhannsson (1969–2018), przedwcześnie zmarły islandzki kompozytor, oraz Walentyn Silwestrow z Ukrainy.

Recital kompozycji Jóhannsona jest hołdem dla tego wyjątkowego artysty. Podczas koncertu zabrzmią utwory z różnych okresów jego twórczości. Oszczędność środków w połączeniu z ogromną siłą przekazu, która drzemie w tej muzyce, wpiszą się w klimat cyklu.

Koncert z muzyką Walentyna Silwestrowa ukaże sylwetkę twórczą ukraińskiego kompozytora, naszkicowaną m.in. jego bagatelami i kompozycją Der Bote. Charakter tych miniatur idealnie wpisuje się w przestrzeń, w której wybrzmią. Park Rzeźby otaczający pałac w Królikarni (ul. Puławska 113a), otulina drzew, śpiew ptaków, niebo z przesuwającymi się chmurami wzmocnią odbiór muzyki.

W tym roku w czasie koncertów udostępniona będzie część rotundy wewnątrz pałacu. Jak dawniej publiczność będzie mogła usiąść wokół fortepianu i słuchać muzyki wśród dzieł sztuki prezentowanych na wystawie Cyrk. Pianokrąg oparty jest na pojęciu „kręgu”, co oznacza bycie blisko i wspólne, rytualne wręcz słuchanie recitalu. Tego typu działanie, angażujące publiczność, to budowanie wspólnoty. Zeszłoroczna edycja letnich recitali pana Bartłomieja Wąsika w Królikarni zgromadziła rekordową liczbę ponad dwóch tysięcy odbiorców.

Bartłomiej Wąsik, fot. Krzysztof Oleksiak

Bartłomiej Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.

Program koncertów:

29 maja, godz. 18.00: Pianokrąg I

Filip Glass, Études I–X (Book I)

19 czerwca, godz. 18.00: Pianokrąg II

Jan Jóhannsson, Orphée

10 lipca, godz. 18.00: Pianokrąg III

Walentyn Silwestrow, Der Bote

7 sierpnia, godz. 18.00: Pianokrąg IV

Filip Glass, Études XI–XX (Book II)

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Stowarzyszenie Kwadrofonik

Dzień Dziecka w Muzeum Narodowym w Warszawie (2022)

Dzień Dziecka w MNW — Katarzyna Walentynowicz

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.