Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich / Piękne przedmioty. Nabytki 2020

Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich / Piękne przedmioty. Nabytki 2020

Muzeum Łazienki Królewskie

Bezpłatny wstęp do obiektów, spacer szlakiem łazienkowskiej architektury oraz premiera online filmu z cyklu Łazienki ukryte – to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która odbędzie się 15 maja 2021 r. w zmienionej ze względu na sytuację epidemiczną formule.

W tym roku w ramach Nocy Muzeów do Łazienek Królewskich (ul. Agrykola 1) zapraszamy wyjątkowo już od rana. Wydarzenia stacjonarne odbywać się będą w godz. 10.00-21.00 (zamknięcie bram ogrodów o godz. 21.15). 

Obiekty Łazienek Królewskich za darmo zwiedzać można będzie w godz. 10.00-18.00, z wyjątkiem Starej Oranżerii czynnej od godz. 11.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30). Udostępnione zostaną: Pałac na Wyspie (parter), Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Biały Dom – wystawa czasowa Piękne przedmioty. Nabytki 2020, Podchorążówka – wystawa czasowa Symbole wolności bałtyckiej oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wystawy stałe Las i Oko w oko, wystawa czasowa Broń palna).

Obowiązują obostrzenia sanitarne, w tym limit osób i czasu zwiedzania.

Spacer szlakiem architektury

Na wędrówkę pod hasłem Historie architektury. QRspacer zapraszamy w godz. 16.00-21.00. Można ją będzie rozpocząć w jednym z dziesięciu punktów, zlokalizowanych w okolicach: Pałacu na Wyspie (trzy punkty), Pałacu Myślewickiego (jeden punkt), Amfiteatru (dwa punkty), Nowej Kordegardy (jeden punkt), Białego Domu (jeden punkt), Wodozbioru (jeden punkt) oraz Starej Oranżerii (jeden punkt); a następnie wedle uznania samemu wytyczać sobie dalszą trasę, odwiedzając kolejne miejsca z powyższej listy.

W każdym punkcie znajdować się będą kody QR, skrywające archiwalne zdjęcia i związane z nimi opowieści, przybliżające historię Łazienek Królewskich. Do odczytania kodów QR niezbędny jest telefon z funkcją ich skanowania.

Filmowa premiera

Na premierę nowego cyklu Łazienki ukryte zapraszamy online. O godz. 19.00 na stronie internetowej Muzeum opublikowany zostanie film, który przeniesie nas do miejsc zazwyczaj niedostępnych dla turystów i przybliży ciekawostki z dziejów letniej rezydencji ostatniego króla Polski. W pierwszym odcinku bliżej poznamy Teatr Królewski w Starej Oranżerii jako dzieło architektury i przestrzeń widowiskową oraz Stanisława Augusta jako mecenasa sztuki baletowej. W opowieści o świecie służącym „miłej rozrywce” nie zabraknie historii o słynnej włoskiej primabalerinie i pewnym baletmistrzu.

Iluminacja Pałacu na Wyspie

Z okazji Nocy Muzeów północną fasadę Pałacu na Wyspie ozdobi iluminacja świetlna, widoczna od zmierzchu do świtu z ul. Agrykola. Zachęcamy do robienia zdjęć i publikowania ich w mediach społecznościowych z hasztagiem ŁazienkiKrólewskie oraz NocMuzeów2021.

*****

Piękne przedmioty. Nabytki 2020

Cenne miniatury z kolekcji króla Stanisława Augusta, graficzny portret monarchy oraz przedmioty osiemnastowiecznej sztuki zdobniczej prezentowane będą do 15 sierpnia 2021 r. na wystawie czasowej w Białym Domu. To dzieła, które trafiły do Łazienek Królewskich jako nabytki z polskich i zagranicznych aukcji.

Biały Dom, którego renowacja, zakończona w ubiegłym roku, została nagrodzona muzealną nagrodą „Sybilla”, jest najcenniejszym zabytkiem osiemnastowiecznej architektury w Polsce. Jego wnętrza, ozdobione malowidłami wybitnych nadwornych malarzy, cennymi meblami i zabytkami rzemiosła, nadal dopełniane są starannie dobieranymi dziełami, kupowanymi w Polsce i na zagranicznych aukcjach.

W Pokoju Stołowym na parterze Białego Domu zwiedzający będą mogli obejrzeć ostatnie takie nabytki, w tym: dwie znakomite miniatury pochodzące z kolekcji Stanisława Augusta, z wizerunkami przyjaciółek króla: Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i Magdaleny Agnieszki Sapieżyny, autorstwa najprawdopodobniej nadwornego miniaturzysty Jana Zeicha; oraz piękny, graficzny portret króla, wykonany w 1792 r. przez Piotra Alexandra Tardieu. Zaprezentowane zostaną również trzy ciekawe przykłady sztuki zdobniczej: zabawny pojemnik na masło z miśnieńskiej porcelany w kształcie kaczki, zaprojektowany przez wybitnego saskiego rzeźbiarza, Jana Joachima Kändlera, czynnego na dworze Augusta II Mocnego; srebrny koszyczek na chleb lub owoce, imitujący plecionkę z wikliny, wyrób gdańskiego złotnika Karola Ludwika Berendta z około 1780 r.; oraz drewnianą kasetkę z pojemnikami na perfumy i innymi akcesoriami, paryski wyrób z lat 1762-1768, który mógłby należeć do jednej z królewskich sióstr lub innych dam, tak chętnie goszczących w czasach Stanisława Augusta w Białym Domu.

Wystawa prezentowana będzie w Białym Domu od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wstęp na podstawie wspólnego biletu do wszystkich obiektów; w piątki wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.