Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Piękno przemian. Spotkania z historią i sztuką w Białym Domu

Piękno przemian. Spotkania z historią i sztuką w Białym Domu

Muzeum Łazienki Królewskie

1, 15 i 29 października 2020 roku o godz. 17.15 zapraszamy do udziału w spotkaniach odbywających się w otwartym po konserwacji Białym Domu (ul. Agrykola 1). Będzie to okazja do rozmów o sztuce, w tym grafice, dalekowschodniej estetyce obecnej w łazienkowskich wnętrzach, a także o dawnym i współczesnym warsztacie konserwatora. Prowadzenie: pani Jolanta Żubrowska, historyk sztuki z Działu Edukacji Muzealnej.

Każde spotkanie stanie się punktem wyjścia do rozmów o procesach zachodzących w zabytkowych wnętrzach, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Tytułowe przemiany dotyczą również myśli konserwatorskiej, metod badań oraz naszej wiedzy i świadomości.

1 październikaWarsztat dawnego konserwatora. Antoni Jan Strzałecki

Dekoracje malarskie Białego Domu, których głównym twórcą był Jan Bogumił Plersch, w ciągu stuleci poddawane były licznym pracom konserwatorskim. W latach 90. XIX w. pracował przy nich Antoni Jan Strzałecki, który – zdaniem historyka Wiktora Czajewskiego – posiadał niezaprzeczalną zdolność dostrajania się do charakteru artystycznego starych malowideł. Był wziętym malarzem dekoratorem i konserwatorem. Kolekcjonował dzieła sztuki i pamiątki historyczne, które udostępniał publiczności w Domu pod Gigantami, a z czasem przekazał warszawskim muzeom. Opowieściom o barwnym życiu i dorobku Strzałeckiego towarzyszyć będą ciekawostki związane z dawnym i współczesnym warsztatem konserwatora.

15 październikaGrafika wytworna i użyteczna

Ryciny w XVIII w. stanowiły składnik dekoracji wnętrz, a także służyły jako baza wiedzy i skarbnica inspiracji dla artystów. Eksponowana w Białym Domu Królewska Kolekcja Grafiki zyskała wyjątkową oprawę z malowanych, delikatnych wici roślinnych. Moje sztychy i medale są bez wątpienia tylko rozrywką w porównaniu z resztą (…) tymczasem wie Pan, że biorę pod uwagę stronę użyteczną i chciałbym uczynić je użytecznymi także dla tych, których będą one cieszyć po mojej śmierci – pisał Stanisław August w liście do Augusta Moszyńskiego. Postawa króla będzie punktem wyjścia do rozmowy o różnych obliczach grafiki na przykładzie jej zastosowań w Łazienkach Królewskich.

29 październikaChinoiserie w Białym Domu

W siedzibach Stanisława Augusta, także w Łazienkach Królewskich, można było odnaleźć szereg wnętrz oraz rozwiązań ogrodowych „w guście chińskim”. Podczas spotkania podążymy śladem chińskich akcentów we wnętrzach i otoczeniu Białego Domu. W centrum uwagi znajdzie się wystrój Pokoju Kompanii oraz sąsiadującej z nim sypialni. Porozmawiamy o genezie fascynacji dalekowschodnią estetyką i zastanowimy się, czy ten mechanizm można odnieść do współczesnych zjawisk i tendencji.

Wstęp: 10 zł (jedno spotkanie); bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i Starej Oranżerii (w godz. 10.00-16.00) lub bezpośrednio przed spotkaniami w kasie w Podchorążówce; obowiązuje limit uczestników – 10 osób.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.