Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Piknik w Łazienkach Królewskich

Piknik w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Majówka w Muzeum Łazienki Królewskie rozpocznie się 1 maja 2017 roku prawdziwym festiwalem europejskiej sztuki. Głównym wydarzeniem Pikniku Europejskiego będzie otwarcie w Pałacu na Wyspie wystawy jednego obrazu, na której zaprezentowane zostanie arcydzieło z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie: Ariadna opuszczona przez Tezeusza. Nie zabraknie też atrakcji plenerowych: będą parady orkiestr i koncerty w Amfiteatrze, a także plenerowe gry i zabawy dla rodzin. 

Piknik to okazja do spotkania ze sztuką: już od godz. 10.00 można będzie bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty i podziwiać cenne kolekcje – Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii, Królewską Galerę Grafiki w Białym Domku i apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Myślewickim. Od godz. 12.00 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie można będzie oglądać Ariadnę opuszczoną przez Tezeusza Angeliki Kauffmann, jednej z najwybitniejszych malarek XVIII w. O godz. 13.00, 14.00 i 15.00 pracownicy Muzeum zapraszają na oprowadzanie edukatorskie po wystawie.

Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie – w związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja – od 1 do 8 maja zostanie wyeksponowana kopia historycznej Ustawy rządowej z 1791 roku.

Podczas Pikniku zaplanowano również wiele wydarzeń plenerowych. W Strefach Edukacji przy Starej Kordegardzie i Trou Madame odbywać się będą pokazy iluzji i animacje dla dzieci, warsztat opowiadania bajek, a także rodzinny turniej osiemnastowiecznej gry Trou Madame.

Orkiestry wojskowe i policyjne zaprezentują się podczas parady w Ogrodach Królewskich oraz koncertu w Amfiteatrze. Atrakcją pikniku będzie też pokaz jazdy konnej w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego.

Łazienki Królewskie nagrodzone w konkursie Lider Dostępności

Wyróżnienie w kategorii obiekt zabytkowy Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało za wzorcowe dostosowanie Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konkurs Lider Dostępności organizowany jest pod patronatem prezydenta RP.

Bariery architektoniczne w Starej Oranżerii zlikwidowano podczas remontu w latach 2012-2016. Wykorzystane zostały na ten cel środki z Funduszy Norweskich. Dziś ten wyjątkowy obiekt, z Królewską Galerią Rzeźby i unikatowym Teatrem Królewskim, a także Formiernia i utworzona w niej nowoczesna strefa edukacji są dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Zwiedzający mają do dyspozycji odlewy w gipsie i żywicach epoksydowych do poznawania przez dotyk, tyflografiki posągów z Królewskiej Galerii Rzeźby, trójwymiarowy model Starej Oranżerii, audiodeskrypcje rzeźb z Królewskiej Galerii Rzeźby i Galerii Rzeźby Polskiej oraz filmy w polskim języku migowym.

Królewska Galeria Rzeźby i Formiernia to pierwsze w Polsce zabytkowe przestrzenie muzealne wyposażone w pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją słuchu. Zwiedzający o specjalnych potrzebach mogą również korzystać z windy łączącej wszystkie kondygnacje, podjazdu, dostosowanych toalet i tzw. systemu przywoławczego. W Starej Oranżerii działa także bezpłatna aplikacja mobilna.

Organizatorami konkursu Lider Dostępności są Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Uroczystość wręczenia nagród drugiej edycji odbyła się 27 kwietnia w Pałacu Prezydenckim.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.