Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Piwo we Wrocławiu

Piwo we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia

Piwo we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia

Stary Ratusz, Rynek

Otwarcie wystawy – 18 czerwca 2015 r., godz. 17.00

Wystawa czynna do 4 października 2015 roku.

Piwo i metody jego warzenia znane były we Wrocławiu i na Śląsku już we wczesnym średniowieczu. Poświadczają to zapisy z dawnych kronik i różnego rodzaju dokumentów. Grzegorz Sobel w swojej książce Przy wrocławskim stole pisze: Już w wiekach średnich zaliczano Śląsk do grona europejskich krain piwnych, a sam Wrocław słynął ze znakomitych piw. Złoty trunek był nawet przyczyną poważnego, trwającego ponad dwa lata konfliktu, jaki wybuch w 1380 roku między radą miejską a kapitułą katedralną. Po nieudanej interwencji arcybiskupa i króla Czech rozwiązał go dopiero papieski wysłannik. Przez stulecia piwo było stałym elementem codziennego życia wrocławian. W połowie XIX wieku napój ten warzyło w stolicy Dolnego Śląska niemal 60 prywatnych browarów. Do tego istniało tak wiele lokali serwujących piwo, że niektóre ulice wręcz słynęły z ich ilości. Podawano w nich przede wszystkim piwa lokalne, ale poza nimi do miasta płynął także szeroki strumień importowanych trunków z całego Śląska, Czech oraz Bawarii. Na przełomie XIX i XX wieku na obrzeżach miasta budowano wielkie browary przystosowane do warzenia piwa na skalę przemysłową m.in.: Schultheiss, Haase, Kipke. Prywatne warzelnie, wielkie browary i liczne karczmy sprawiały, że niegdyś we Wrocławiu można było spróbować ponad 200 różnych gatunków piwa!

szynkarz z Piwnicy Świdnickiej (XVIII wiek)

Przedmioty związane z dziejami wrocławskiego browarnictwa do 1945 roku pokazane zostaną na wystawie Piwo we Wrocławiu w Starym Ratuszu, miejscu szczególnym – to właśnie w podziemiach Ratusza do dziś działa jedna z najstarszych w Europie piwnic piwnych, o której stare porzekadło głosi: Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu.

Główną część ekspozycji zajmą kufle, dzbany, kubki i butelki, używane do serwowania i picia piwa we Wrocławiu (w okresie od XVII do XX wieku) oraz beczki do przechowywania tego napoju. Naczynia te, często bogato zdobione, wykonane zostały z różnych materiałów ceramicznych i metalowych. Ważny element ekspozycji stanowią zabytki związane z piwiarnią ratuszową w Piwnicy Świdnickiej oraz szyldy reklamowe browarów działających niegdyś we Wrocławiu. W ramach wystawy będzie można także zapoznać się z różnymi rodzajami słodów ze Strzegomia, gdyż słód stanowi jeden z podstawowych surowców przy warzeniu piwa. Ozdobą wystawy będzie obraz olejny Edwarda Kaempffera, ukazujący żołnierzy pruskich i mieszczan wrocławskich pijących piwo w Piwnicy Świdnickiej w 1741 roku, namalowany w 1907 r. w celu wzbogacenia wnętrza tego lokalu. Płótno zostanie pokazane po raz pierwszy od 1945 r. Do Ratusza wróci także, po 70 latach, oryginalna krata z Piwnicy Świdnickiej autorstwa Jarosława Vonki.

Zbiory Muzeum Miejskiego Wrocławia i prywatne

Mecenasem wystawy jest marka Piast, od lat związana z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Długoletnia współpraca Piasta z Muzeum Miejskim Wrocławia – organizatorem wystawy – zaowocowała m.in. odnową południowej fasady Ratusza.

Czujemy się związani z Dolnym Śląskiem, dlatego chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i regionu, angażując się w lokalne wydarzenia i inicjatywy. Z Muzeum Miejskim Wrocławia współpracujemy od wielu lat, dlatego cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tę wyjątkową wystawę, której tematyka jest nam szczególnie bliska – mówi pani Agnieszka Filek, brand manager marki Piast.

Do wystawy Piwo we Wrocławiu wydany został katalog.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.