Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: „Płonąca żyrafa” w EUROPEUM / Od Chopina do Szymanowskiego

„Płonąca żyrafa” w EUROPEUM / Od Chopina do Szymanowskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Płonąca żyrafa” w EUROPEUM

29 września 2017 roku o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie pokazu rzeźby Marii Pinińskiej-Bereś pt. Płonąca żyrafa, zakupionej do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas otwarcia pani Agata Małodobry wygłosi wykład pt. O miękkich rzeźbach i „niepoważnym” różu. Jak surrealistki i ich artystyczne spadkobierczynie poszerzały granice sztuki. Specjalistka w zakresie sztuki współczesnej podejmie temat funkcjonowania twórczości Marii Pinińskiej-Bereś na tle sztuki artystek, które nie obawiały się podejmowania problematyki kobiecej w sposób odważny i burzący stereotypy.

To nie przypadek, że pokaz rzeźby odbywa się w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Władysława Sikorskiego 6), gdyż związki Marii Pinińskiej-Bereś (1931-1999) ze sztuką europejską są bardzo czytelne. W jej pracach silnie zaznaczył się pierwiastek surrealistyczny: twórczość artystów skupionych wokół Andrzeja Bretona w międzywojennym Paryżu była ważnym źródłem inspiracji krakowskiej artystki. Podczas piątkowego spotkania zastanowimy się też nad tym, jak się ma obraz Płonąca żyrafa Salwatora Dalego do miękkich, zmysłowych form rzeźbiarskich Pinińskiej-Bereś.

Rzeźba została zakupiona do zbiorów Muzeum dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”.

Od Chopina do Szymanowskiego – warsztaty z muzyką na żywo

4 października zapraszamy do Domu Karola Szymanowskiego w willi Atma przy ul. Kasprusie 19. Specjaliści z Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli poprowadzą tam zajęcia edukacyjne z muzyką na żywo. Na przykładzie mazurków obu kompozytorów przyjrzymy się m.in. ich fascynacji polską kulturą ludową i tradycyjną, dowiemy się, jak Fryderyk Chopin przyglądał się rodzimym tańcom i w jaki sposób tradycje Podhala wpłynęły na twórczość Karola Szymanowskiego. Warsztaty zostaną przeprowadzone trzykrotnie: o godz. 10.00, 11.15, 12.30. Wstęp wolny, rezerwacja.

Natomiast 2 października w Zakopanem rozpocznie się organizowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego trzydniowa konferencja Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku. Szczegóły

Wydarzenia edukacyjne

3 października

Fluoroforta – specjalność młodopolskich malarzy-grafików

cykl: Z pegazem w tle

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 18.00

prowadzenie: p. Krystyna Kulig-Janarek, wstęp wolny

4 października

Tożsamość ucieleśniona: materialne wzory kultury polskiej współczesnej

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala U Samurajów, godz. 18.00

wykład p. prof. Wojciecha Burszty, wstęp wolny

5 października

Interpretacja dziedzictwa – jak ją wykorzystywać w pracy edukacyjnej

cykl: Szkoła interpretacji (szkolenie dla nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury i studentów kierunków humanistycznych)

Gmach Główny, wystawa #Dziedzictwo, godz. 16.00-20.00

prowadzenie: pp. Barbara Łepkowska, Katarzyna Zarzycka, wstęp: 50 zł

***

Tadeusz Kościuszko w patriotycznej legendzie i politycznym micie czasów porozbiorowych

cykl: Fenomen Tadeusza Kościuszki

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Krzysztof Karol Daszyk, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.