Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Początki (Gliwice i dalej) / Otwarty Salon Muzyczny

Początki (Gliwice i dalej) / Otwarty Salon Muzyczny

Muzeum w Gliwicach

W Czytelni Sztuki od 16 lipca do 19 września 2021 r. prezentowana będzie wystawa fotografii pana Bogdana Krężela pt. Początki (Gliwice i dalej). W salach czytelni (ul. Dolnych Wałów 8a) zobaczymy ich około sześćdziesięciu, w wyborze kuratora, pana Wojciecha Nowickiego.

Urodzony w Gliwicach Bogdan Krężel (1969) jest dziś znany z tworzenia wyrazistych portretów, publikowanych w „Przekroju”, „Newsweeku” i „Polityce”, a także przez Wydawnictwo ZNAK, Krakowskie Biuro Festiwalowe czy Festiwal Kultury Żydowskiej. Zaczynał od fotografii czarno-białej, pracuje dziś w kolorze i to właśnie kolor jest jego znakiem rozpoznawczym.

Wcześniej jednak, u początków kariery, zainteresowanie portretem dopiero się rodziło. Interesowało go utrwalanie wszystkiego, co dookoła. – Jako nastolatek byłem bardzo nieśmiały, miałem trudności w komunikowaniu się. Z aparatem w ręku natomiast znikały wszelkie bariery. Nie miałem najmniejszych trudności, podchodziłem do ludzi, nawiązywałem rozmowę i fotografowałem ich. To była moja broń, nowa forma komunikowania się ze światem – mówi Bogdan Krężel.

Ten brak barier, podchodzenie blisko, jest widoczny nawet w najwcześniejszych zdjęciach autora. Na poważnie zaczął fotografować w wieku kilkunastu lat, tworzenie zdjęć kontynuował w Studium Fotograficznym i podczas studiów w łódzkiej filmówce.

– Jego zdjęcia, szczególnie te wczesne, opowiadają o Gliwicach i Polsce w latach przemian. Krężel uchwycił to, na co nie wszyscy zwracaliśmy uwagę – pewien komizm przemieszany z rozpaczą, które towarzyszyły wykluwaniu się kapitalizmu w Polsce. Chciałem też pokazać jego fotografie w naszym muzeum, bo to kolejny autor związany z Gliwicami, tutaj urodzony, i naszego miasta i regionu dotyczy wiele spośród jego wczesnych zdjęć – mówi pan Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

– Mówimy tu o wczesnych zdjęciach, czarno-białych, z pierwszego okresu fotografowania. Podobnie jak autor, chciałem wyodrębnić tę całostkę, zdjęcia dynamiczne, osobiste, a jednocześnie dokumentację pewnego czasu, na wpół zapomnianego, na wpół nieuświadomionego przez młodsze pokolenia. Kiełbasa sprzedawana na ulicy, z miski, handel ubraniami na ulicy, zrujnowany pofabryczny Śląsk – to mgliste elementy przeszłości ukazane w pełnych energii, znakomitych ujęciach Krężela – mówi kurator wystawy, Wojciech Nowicki.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z Gliwic i Śląska, Wilna, Kłajpedy, Łodzi, Krakowa i okolic.

*****

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, nieco później niż zwykle, bo w lipcu, zaprasza na inaugurację piątej edycji cyklicznych koncertów plenerowych Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza pt. Otwarty Salon Muzyczny. Dwa pierwsze koncerty plenerowe zaplanowano w nowych lokalizacjach, tj. na tarasie Willi Caro oraz na skwerze przy Scenie Bojków. Trzeci koncert Eleganza zagra tradycyjnie w parku Chopina, a finał przewidziany jest w Palmiarni Miejskiej.

Na koncert inauguracyjny serdecznie zapraszamy na taras Willi Caro. Te muzyczne spotkania gromadzą w niedzielne południa wielu odbiorców i pozwalają poczuć klimat, który panował w parkach i salonach XIX-wiecznej Europy (w szczególności Wiednia) i był obecny na wielu balach. W programach plenerowych koncertów zespół zaprezentuje przeboje, w tym walce, polki, czardasze, serenady, marsze, wiązanki, uwertury i tańce znanych (oraz czasem już zapomnianych) mistrzów, a także nowe aranżacje polskiej muzyki filmowej.

Eleganza – zawsze o godz. 12.00 – zagra w następujących miejscach:

18 lipca – taras Willi Caro,

22 sierpnia – skwer przy Scenie Bojków (filii MDK w Bojkowie),

19 września – park Chopina (pod pomnikiem Fryderyka Chopina),

24 października – Palmiarnia.

Koncerty są finansowane z budżetu Gliwic. Wstęp wolny. Na ostatni koncert obowiązują bilety wstępu do Palmiarni.

Zespół Muzyki Salonowej Eleganza powstał w 2016 r. na bazie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej i jest kontynuatorem wiedeńskiej tradycji muzykowania w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju. Tworzą go liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomici muzycy, pracujący i koncertujący na co dzień z renomowanymi polskimi instytucjami muzycznymi, takimi jak: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia Śląska czy Akademia Muzyczna w Katowicach.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.