Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Podgórskie widoki

Podgórskie widoki

Muzeum Krakowa

Podgórskie widoki

14 sierpnia 2022 r., godz. 12.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum zaprasza na niedzielne oprowadzanie po wystawie stałej. O obrazach miasta z naszej wystawy opowie pani Anna Warzecha.

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

Duchowe oblicze Podgórza

11 sierpnia, godz. 17.00

Muzeum Podgórza

Jednym z fenomenów dawnego Podgórza była jego wielokulturowość. To tutaj przez długie dziesięciolecia można było spotkać obok siebie katolików, ewangelików i żydów. Jakie ich ślady można dziś znaleźć w Podgórzu? Co się zachowało, a co utraciliśmy?

Na spacer szlakiem religijnego życia zaprasza pani Anna Warzecha. Wstęp: 15 zł.

Cmentarze żydowskie w Podgórzu

11 sierpnia, godz. 17.30

Zbiórka: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3

Zapraszamy do udziału w wakacyjnych spacerach tematycznych po terenie KL Plaszow. Dawny niemiecki obóz pracy przymusowej powstał na terenie dwóch cmentarzy żydowskich (starego – Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Podgórzu, oraz nowego – Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie). Uczestnicy oprowadzania będą mieli możliwość zapoznania się z historią nekropolii, skalą i skutkami ich wojennej dewastacji, a także obecnymi (lub nieobecnymi) formami ich upamiętnień. Zaprezentowane zostaną także wybrane formy epigraficzne występujących na macewach wraz z wyjaśnieniem ich symboliki.

Prowadzenie: pani Justyna Morawska. Udział w spacerach jest możliwy po rezerwacji. Wstęp: 15 zł (konieczna przedpłata na konto bankowe). Numer konta oraz tytuł przelewu zostaną podane w wiadomości zwrotnej wraz z potwierdzeniem przyjęcia rezerwacji.

Szmaragdowy pierścień, czyli dalsza historia krakowskich Plantacji, część II

10 sierpnia, godz. 16:30

Zbiórka: Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer z elementami audiodeskrypcji, przeznaczony głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Zapraszamy na spacer po jednym z najpiękniejszych krakowskich ogrodów, który od XVIII stulecia otacza Stare Miasto pierścieniem zieleni. Skąd pochodzi pomysł miejskich plantacji? Dlaczego Planty stały się dla krakowian ulubionym miejscem przechadzek? Jakie dzieła sztuki zdobią parkowe alejki i jakie niezwykłe budowle wznoszą się w ich sąsiedztwie? Dlaczego Planty wciąż inspirują artystów? Spacer stanie się okazją do znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także do poznania niezwykłych plantacyjnych zakątków.

Prowadzenie: pani Elżbieta Lang. Wstęp wolny.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum

11 sierpnia, godz. 16.30

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum (spacer z tłumaczeniem na polski język migowy) w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Bohaterem spotkania będzie plac Centralny im. Ronalda Reagana. Kurator wystawy, pan Piotr Kapusta, poprowadzi nas przez opowieści o historii, formie i różnych aspektach funkcjonowania placu. Zapraszamy do wspólnych poszukiwań nowohuckiego centrum i do sprawdzenia, czy plac Centralny, jak sama jego nazwa sugeruje, był i jest centrum Nowej Huty.

Wstęp wolny. Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Polska kultura w ogniu wojny

13 sierpnia, godz. 14.00

Zbiórka: Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem zaprasza na spacer. Podczas spaceru uczestnicy poznają burzliwą historię Ołtarza Mariackiego, Hołdu Pruskiego czy Damy z Gronostajem. W trakcie wycieczki zostanie przedstawiona sytuacja polskiej kultury i nauki – wędrując po dzielnicy akademickiej, uczestnicy poznają historię profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau czy działalność Instytutu Niemieckich Prac na Wschodzie.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 15 zł.

Bilety można kupić online i w kasie Apteki pod Orłem.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.