Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie

Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie

3 lipca – 28 listopada 2021 roku

Kuratorki: prof. Bożena Płonka-Syroka, Paulina Suchecka

Jak zmieniały się marzenia i oczekiwania związane z podróżami do uzdrowisk, po co – oprócz polepszenia zdrowia – jeżdżono kiedyś do wód i jak spędzano tam czas? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie znaleźć na wystawie poświęconej historii uzdrowisk w Europie. Marzenia o wiecznej młodości, zdrowiu i pięknym, sprawnym ciele towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. Należały do tych najważniejszych, dotyczących podstaw ludzkiej egzystencji. Ludzie dbali o sprawność swoich ciał nie tylko ze względów zdrowotnych i estetycznych, lecz także społecznych. Leczenie w uzdrowiskach podejmowali przede wszystkim pacjenci w sile wieku. Z tej formy terapii, podobnie jak z leczenia stacjonarnego w domu, korzystali wyłącznie ludzie zamożni.

Wystawa koncentruje się na XVII–XIX w., czyli okresie największego rozwoju kurortów. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się dawne fotografie, druki, pocztówki, grafiki, pamiątkowe naczynia (szklanice, puchary, talerze, filiżanki ze „zdrojowymi” nadrukami). Do aranżacji wykorzystane będą także części garderoby oddającej klimat czasów podróży do wód oraz sprzęt turystyczny (narty).

Autorką tekstów o uzdrowiskach europejskich jest pani prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka z Zakładu Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jak pisze:

Podróże do uzdrowisk wiązały się ze zróżnicowanymi oczekiwaniami klientów, nie ograniczanymi tylko do leczenia. Kobiety marzyły przede wszystkim o odpoczynku, regeneracji sił i uwolnieniu z krępujących ruchy gorsetów i niewygodnego obuwia itp. Mogły ubierać się swobodniej, poruszać się same w uzdrowiskowej przestrzeni publicznej, spotykać się z innymi kobietami i pozwalać sobie na drobne przyjemności, takie jak zakupy. Wieczory spędzano na spacerach, w trakcie których podziwiano niedostępne mieszkankom miasta piękno przyrody, i na rozmowach w nieformalnych warunkach, których na co dzień kobiety bywały pozbawione przez reguły i konwenanse.

Dla spragnionych odpoczynku w letnim plenerze, ale niemogących wyjechać poza miasto, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przygotowało strefę relaksu – pełną gier, książek i innych atrakcji.

Wystawie będzie towarzyszył katalog pt. Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie.

Szczawno 

Wydarzenia towarzyszące

3 lipca, godz. 14.00 – Historia kultury uzdrowiskowej w Europie od starożytności do XX w. Podróże zamożnych Europejczyków do kurortów jako element ich stylu życia, wykład pani prof. Bożeny Płonki-Syroki

8 lipca, godz. 12.00 – Pamiątka z uzdrowiska, warsztaty dla dzieci

22 lipca, godz. 12.00 – Z ziołami na krośnie, warsztaty dla dzieci

5 sierpnia, godz. 12.00 – Piszę do Ciebie z podróży, warsztaty dla dzieci

7 sierpnia, godz. 15.00 – Malowane pijałki, warsztaty plastyczne dla dorosłych

8 sierpnia, godz. 15.00 – Chusteczka z koronką, warsztaty dla początkujących koronczarek i koronczarzy

12 sierpnia, godz. 12.00 – Higiena – sprawa ważna, warsztaty dla dzieci

11 września, godz. 15.00 – Tematyka uzdrowiskowa w zbiorach Gabinetu Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wykład pana dr. Roberta Hesia

18 września, godz. 15.00 – Zalecenia dietetyczne zawarte w poradnikach medycznych oraz zielnikach renesansowych z XVI i XVII w., wykład pani prof. dr hab. Anny Odrzywolskiej (wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.