Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Otwarcie wystawy „Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki”

Otwarcie wystawy „Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nowy cykl w Kinie Letnim przed Pawilonem Józefa Czapskiego

W lipcu Kino Letnie przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 podejmuje nowe tematy. Po filmowych ogrodach czas na biografie. Zaczynamy 1 lipca 2017 roku od filmu Tomera Heymanna Mr. Gaga. To opowieść o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser towarzyszył artyście przez osiem lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy europejski film dokumentalny. Słowo wstępne: pani Dagmara Romanowska.

8 lipca zapraszamy na filmową biografię zmarłej tragicznie brytyjskiej wokalistki Amy Winehouse w reżyserii Asifa Kapadii. W kolejne sobotnie wieczory lipca na fasadzie Pawilonu Józefa Czapskiego wyświetlimy obrazy: Wielki Liberace, poświęcony życiu Valentino Liberace, Tancerkę – opowieść o Marii Ludwice Fuller – oraz Aktorkę, filmowy portret Elżbiety Czyżewskiej.

Każdy z seansów poprzedzony będzie krótkim wstępem filmoznawcy. Seans 1 lipca zaczyna się o godz. 21.15, pozostałe – o godz. 20.45. Wstęp wolny.

Letnie oprowadzania po galeriach i wystawach

Gdzie najlepiej spędzić upalny wakacyjny dzień? Oczywiście tam, gdzie jest klimatyzacja. Na przykład w którejś z galerii Muzeum Narodowego w Krakowie. Z myślą o krakowianach i turystach zaplanowaliśmy serię wakacyjnych oprowadzań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo nasi przewodnicy zaproszą gości do wszystkich oddziałów i opowiedzą o naszych zbiorach z wszystkich epok: od starożytności na wystawie Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, przez sztukę dawnej Polski i kolekcję ikon w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, po prace współczesnych artystów w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym. Oprowadzanie przewodnika jest darmowe, trzeba tylko kupić bilet wstępu do danej galerii. Szczegółowy harmonogram

Koncerty Sinfonietta Cracovia w oddziałach Muzeum

Tegoroczna edycja Sinfonietta Festival, pięciodniowego maratonu muzycznego Sinfonietty Cracovii, poświęcona jest kobietom – instrumentalistkom, kompozytorkom, muzom; zarówno tym znanym i powszechnie cenionym, jak i tym, które wciąż czekają na należne miejsce w panteonie muzycznych sław. W trakcie festiwalu, który odbędzie się od 30 czerwca do 4 lipca, usłyszymy m.in. gwiazdę światowej wiolinistyki, panią Soyoung Yoon (zwyciężczynię XIV Konkursu im. Henryka Wieniawskiego), oraz młodą polską skrzypaczkę, panią Amelię Maszońską, która zdobyła serca telewizyjnej publiczności jego ostatniej edycji. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi szwajcarskie Orion Trio, a szeregi zespołów występujących w ramach nowatorskiego clubbingu kameralnego zasili francuskie Lethiec Trio. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników opery, którzy będą mieli szansę podziwiać panią Ewę Majcherczyk w tytułowej roli w wyreżyserowanym przez panią Rebekę Rotę spektaklu pt. Dziennik Anne Frank. Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w oddziałach Muzeum: Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Domu Józefa Mehoffera, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a nawet budynku dawnego hotelu Cracovia. Szczegóły na stronie Sinfonietty.

Otwarcie wystawy „Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki”

Od 5 lipca, godz. 18.00, zapraszamy do wyremontowanego Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 na nową wystawę czasową. Nosi tytuł Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki i jest poświęcona nie tylko artystycznym wojażom artysty. A było ich wiele, gdyż Jan Matejko wyprawiał się i za granicę, np. na Bliski Wschód, do Włoch, i do modnych uzdrowisk, i w okolice Krakowa. Dzięki rysunkom Jana Matejki dowiemy się, jak podróżować „na wesoło”. Na pytanie, gdzie szukać inspiracji, udzieli nam odpowiedzi zbiór kolekcjonerskich zabytków. Kogo zaprosić do wspólnej podróży, wyczytamy w korespondencji artysty, natomiast podróże bliskie to podpowiedź, jak odnaleźć przyjemność w „wędrówce malowniczej i archeologicznej”. Na wernisaż wystawy wstęp wolny.

Wydarzenia edukacyjne

1 lipca

Palcem po mapie… życia

cykl: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?” (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa #dziedzictwo, godz. 10.30

prowadzenie: p. Blanka Dudek, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

2 lipca

Genealogie sarmatyzmu

cykl: Postacie muzeum

Gmach Główny, wystawa #dziedzictwo, godz. 12.00

prowadzenie: p. dr hab. Andrzej Betlej, wstęp z biletem na wystawę

4 lipca

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

cykl: Muzeum przyjazne

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 10.15

prowadzenie: p. Michał Liana, wstęp: 1 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Taniec śmierci w malarstwie i poezji barokowej

cykl: Rozmowy o literaturze

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 10.15

prowadzenie: p. Katarzyna Szczygieł, wstęp: 1 zł

***

Niezmienna moda na zmienną modę

cykl: Lato w Muzeum „I po kim ty to masz?” (warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 10.30

prowadzenie: p. Blanka Dudek, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

cykl: Muzeum przyjazne

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 11.45

prowadzenie: p. Michał Liana, wstęp: 1 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.