Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Poeta czy architekt. Rzecz o Teodorze Talowskim / Zabytki — ważne dla krakowian?

Poeta czy architekt. Rzecz o Teodorze Talowskim / Zabytki — ważne dla krakowian?

Muzeum Krakowa

Poeta czy architekt. Rzecz o Teodorze Talowskim

30 czerwca, godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”. Teodor Talowski należał do najważniejszych architektów Krakowa końca XIX wieku – był jednym z najoryginalniejszych twórców gmachów i kamienic. Specyficzny język form, jakimi się posługiwał, powoduje, że bez trudu rozpoznajemy charakterystyczne projekty. W swoim czasie szokował – ale też zachwycał, a jego styl wciąż ewoluował. Wyrazistość jego realizacji przyniosła też naśladowców, zarówno wśród uczniów z Politechniki Lwowskiej, jak i lokalnych budowniczych.

O barwnym świecie budynków Talowskiego, projektach i materiałach, ale też o wątpliwościach związanych z jego twórczością, opowie pan Jakub Jastrzębski, badający i popularyzujący wiedzę o krakowskiej architekturze przełomu XIX i XX wieku. Pracownik Muzeum Podgórza, po godzinach współautor facebookowego profilu Igraszki z czasem.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

Transmisja online: profil Rydlówki na Facebooku

Zabytki — ważne dla krakowian?

30 czerwca, godz. 17.30

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „DNA Krakowa”. Tym razem zastanowimy się nad tym, jakie znaczenie mają zabytki i zachowanie krajobrazu kulturowego dla mieszkańców Krakowa. Tak jak kod genetyczny decyduje o cechach człowieka, tak mieszkańcy, występujące między nimi powiązania oraz wynikająca z nich aktywność są podstawą dla kształtowania charakteru Krakowa. Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice przekuć w siłę.

Zabytki są skarbem, zwłaszcza dla historycznego miasta, rozwijającego się dzięki dziedzictwu, jakim jest Kraków. Jako ślad przeszłości stanowią jedną z podstaw dla kształtowania tożsamości mieszkańców, są wizytówką miasta, bywają też wykorzystywane komercyjnie. O ile ochrona najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie budzi wątpliwości, o tyle w przypadku wielu innych cennych obiektów sposób ich remontów lub przebudowy, nadawanie nowych funkcji, a nawet konieczność ich zachowania, budzą liczne dyskusje wśród mieszkańców. Czemu zabytki stanowią wartość dla społeczności? Czy krakowianie cenią spuściznę poprzednich pokoleń? Gdzie przebiega granica zakresu adaptacji zabytków do potrzeb współczesności? Co należy zrobić, by zwiększyć społeczną świadomość potrzeby zachowania krajobrazów kulturowych? Wstęp wolny.

Transmisja online: profil Muzeum Krakowa na Facebooku

Spotkanie ze świadkiem historii — Anną Janowską-Ciońćką

30 czerwca, godz. 18.00

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Pani Anna Janowska-Ciońćka urodziła się 5 maja 1936 r. w Krakowie jako Hanna Kleinberg. W czasie drugiej wojny światowej ojciec Hanny dostał się do niewoli sowieckiej. Matka, Alicja Kleinberg, mieszkała z dwiema córkami, Ewą i Hanną, w Rabce, gdzie przeprowadzili się również dziadkowie Wilhelm i Antonina Kleinbergowie oraz babcia Laura Paster. W maju 1942 r. obie babcie rozstrzelano w lesie, w czerwcu zamordowano dziadka. Annie Janowskiej udało się przetrwać wojnę. O wojennych losach rodziny Kleinbergów opowie podczas spotkania.

Prowadzenie: pan Bartosz Heksel. Wstęp wolny.

Ogrody, parki i plantacje, czyli zieleń w Krakowie w XIX i XX stuleciu

29 czerwca, godz. 16.00

Kamienica Hipolitów przy placu Mariackim 3 zaprasza na wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu „Z tęsknoty za naturą”.

W czasie spotkania słuchacze poznają historię parków krakowskich.

Wykład wygłosi pani Elżbieta Lang. Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Drewniany, z żaglem czy sportowy, czyli o historii sportów wodnych w Krakowie

29 czerwca, godz. 17.00

pałac Krzysztofory, sala Jury Szopek Krakowskich

Dział Fotografii Krakowskiej oraz Pałac Krzysztofory zapraszają na wykład towarzyszący wystawie Wisła. Re-kreacja.

Przepełniona pasją, praktycznymi umiejętnościami i wiedzą prowadzącego opowieść o początkach i rozwoju sportów wodnych na Wiśle w Krakowie. Całość ilustrowana będzie modelami kajaków z lat 70. zaprezentowanych na wystawie, a nawet oryginalną konstrukcją kajaka składanego produkowanego na początku XX wieku.

Prowadzenie: pan Jan Jerzy Czopek. Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Wisła. Re-kreacja

30 czerwca, godz. 16.30

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Wisła. Re-kreacja.

Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek, z drugiej jednak strony w przypadku powodzi rzeki bywały zagrożeniem. Od zawsze też kształtowały krajobraz naturalny i były istotną częścią ekosystemu. Pełniły także funkcje gospodarcze: na ich brzegach powstawały przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, korzystające z łatwego dostępu do wody. Rzeki umożliwiały transport, służyły higienie, wreszcie – były miejscem rekreacji. Wisła, od stuleci związana z Krakowem, obecnie jest przede wszystkim miejscem rekreacji. Na spotkaniu dowiemy się, jak mieszkańcy Krakowa spędzali wolny czas, korzystając z dobrodziejstw rzeki w mieście.

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Prowadzenie: pan Mateusz Niemiec. Wstęp wolny, wymagana rezerwacja.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt. Dziękujemy!

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.