Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Polonia” Jana Styki / Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego

„Polonia” Jana Styki / Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

„Polonia” Jana Styki

10 listopada30 grudnia 2018 roku

Kuratorka: Beata Stragierowicz

Wielkoformatowe płótno Jana Styki Polonia pokaże Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obraz od wielu lat nie był pokazywany we Wrocławiu. Podobnie jak wiele innych dzieł z wrocławskiej kolekcji ma on kresowy rodowód i zawiera w sobie kresowy mit.

Dzieło współautora Panoramy Racławickiej powstało z okazji setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą świętowano we Lwowie w 1891 r. Rocznicowe uroczystości były manifestacją polskości. Nadano im widowiskową oprawę plastyczną: miasto zostało udekorowane, a biel i czerwień zawładnęły przestrzenią miejską. Jednak najważniejszym wydarzeniem obchodów okazała się prezentacja malowidła, która odbyła się 3 maja 1891 r. we lwowskim ratuszu.

Tegoroczna prezentacja „Polonii” Jana Styki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest powodowana chęcią przypomnienia tego niezwykłego obrazu. Uznaliśmy bowiem, iż nie tylko dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki „Panorama Racławicka” z 1894 r., nie tylko „Poczet Królów Polskich” lub „Śluby Jana Kazimierza” autorstwa Jana Matejki – ale także zabytki pochodzące ze Lwowa, nad którymi sprawujemy pieczę, powinny stać się wizytówką naszej muzealnej kolekcji. Do nich należy także „Polonia”, którą w 1891 r. z okazji stulecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja po raz pierwszy zaprezentowano w Wielkiej Sali lwowskiego ratusza. Oddajemy w ten sposób hołd z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę kresowemu patriotyzmowi, a także artyście i jego dziełu. Przypominamy, jak bardzo o tę wolność zabiegaliśmy, jak skutecznie o nią się upominaliśmy, wreszcie – jak uczyniliśmy ją obiektem naszych marzeń. (dr hab. Piotr Oszczanowski)

***

Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego

10 listopada30 grudnia 2018 roku

Kuratorka: Beata Stragierowicz

Kilkanaście plakatów powstałych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. pokaże Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Druki ulotne z tego okresu są niezwykle rzadkie, ponieważ w okresie PRL były celowo niszczone.

– Wystawa plakatów patriotycznych z kolekcji prof. Mariana Morelowskiego jest dla nas pretekstem nie tylko do prezentacji ciekawego zespołu patriotycznych dzieł o charakterze propagandowym, ale także daje sposobność zwrócenia uwagi na niezwykłą postać ich właściciela – wileńskiego, lubelskiego i wreszcie wrocławskiego profesora historii sztuki Mariana Morelowskiego – mówi pan Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To nietuzinkowa i pełna sprzeczności osobowość, o jakże skomplikowanym życiorysie, a przy tym wielki patriota, wybitny naukowiec oraz rozkochany w pięknie dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego kolekcjoner. Jego zasługi dla polskiej kultury i nauki winny być powszechnie znane, a pamięć o nim stać się naszą powinnością. Nie tylko w tym wyjątkowym roku – roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

***

Wydarzenia towarzyszące wystawom

10 listopada, godz. 12.00

Patriotyczny teatr Styki z „Polonią” w roli głównej

Wykład pani kurator Beaty Stragierowicz. Wstęp wolny.

11 listopada

godz. 10.30

Szukamy bohaterów na obrazie Jana Styki „Polonia”

Zajęcia dla dociekliwych w wieku od 6 do 12 lat, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl.

Zapisy: tel. 71 372 51 48. Wstęp z biletem za 3 zł.

godz. 12.00

Bohaterowie Niepodległej

Zabawa plastyczna pana Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Zapisy: tel. 71 372 51 48. Wstęp z biletem za 3 zł.

godz. 12.00

Zaśpiewajmy razem hymn!

Prowadzenie: pan Michał Pieczka.

godz. 15.00

Koncert utworów o tematyce niepodległościowej w wykonaniu Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej

Wstęp wolny.

8 grudnia

godz. 10.30

Podchody z królami i książętami polskimi

Zabawa dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl.

Zapisy: tel. 71 372 51 48. Wstęp z biletem za 3 zł.

godz. 15.00

Wątki niepodległościowe w sztuce polskiej XVII-XX w.

Spacer interaktywny po wystawie Sztuka polska XVII-XIX wieku, prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Wstęp wolny.

29 grudnia, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Polonia” Jana Styki i Plakaty patriotyczne z daru prof. Mariana Morelowskiego

Zapisy. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.