Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Polonia Restituta na wystawie w Łazienkach Królewskich

Polonia Restituta na wystawie w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Jednemu z najpiękniejszych orderów z okresu dwudziestolecia międzywojennego została poświęcona wystawa czasowa pt. Polonia Restituta. Symbol odrodzenia w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Ekspozycja w Pałacu Myślewickim jest dostępna od 14 marca i potrwa do 31 maja 2023 r.

Polonia Restituta, nazywany również Orderem Odrodzenia Polski, to pierwszy order wprowadzony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ustanowiono go jako najwyższy po Orderze Orła Białego cywilny order państwowy na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej z 21 lutego 1921 r. Barwa i kształt nowo powstałego odznaczenia nawiązywała do Orderu Świętego Stanisława, ustanowionego przez króla Stanisława Augusta w 1765 r. Jak mówi pan Paweł Mełgieś, kurator wystawy i opiekun zbiorów falerystycznych w Muzeum Łazienki Królewskie: Order Odrodzenia Polski uważany był za jeden z najpiękniejszych – pod względem plastycznym – oraz za jeden z najbardziej prestiżowych orderów w czasach dwudziestolecia międzywojennego, tak jak zresztą i dzisiaj.

Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje zwiedzającym około 50 eksponatów z kolekcji własnej oraz ze zbiorów prywatnych. Są to nie tylko ordery i dokumenty, lecz także pamiątki po kawalerach – osobach uhonorowanych orderem Polonia Restituta.

Ekspozycja dostępna jest w Pałacu Myślewickim przy ul. 29 Listopada 5, który w swej historii gościł wiele znakomitych postaci związanych z królewskim dworem i wojskowością. Pałac zbudowany został na polecenie króla Stanisława Augusta, który następnie oddał budynek w posiadanie bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu. Rezydencja przetrwała do dziś w stanie niemal niezmienionym, z oryginalnym w większości wystrojem z czasów Stanisława Augusta.

W lutym 2023 roku przypadała 102. rocznica ustanowienia Orderu Odrodzenia Polski.

Wstęp z biletem do muzeum (40 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci i młodzież do 26. roku życia), w piątki wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.