Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Między wojnami, między okładkami. O polskiej ilustracji książkowej w latach 20. i 30. XX wieku

Między wojnami, między okładkami. O polskiej ilustracji książkowej w latach 20. i 30. XX wieku

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr

serdecznie zapraszają na ósmy wykład z cyklu

Wiosna z kulturą dwudziestolecia międzywojennego

pani dr Anita Wincencjusz-Patyna

Między wojnami, między okładkami. O polskiej ilustracji książkowej w latach 20. i 30. XX wieku

21 maja 2015 roku, godz. 18.00

Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Projekty graficzne do książek powstałe w okresie Dwudziestolecia międzywojennego stanowią istną mozaikę stylów i konwencji. Od secesyjnych zabiegów formalnych wywodzących się z koncepcji book beautiful (Antoni Gawiński), przez „nowoczesne” szaty w duchu art déco (Zofia Stryjeńska), zadziorny realizm (Marian Walentynowicz), aż po eksperymenty artystów spod znaku konstruktywizmu (Teresa Żarnowerówna, Mieczysław Szczuka). Między tymi biegunami dwa fantastyczne duety: Franciszka i Stefan Themersonowie oraz spółka Lewitt i Him, a także barwny korowód innych artystów współtworzących oblicze polskiej książki ilustrowanej lat 20. i 30. XX wieku. Miecio Chwalibóg, Pan Tom i Małpka Fiki-Miki w obstawie Dziesięciu Rycerzy zapraszają!

Anita Wincencjusz-Patyna – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i kultury, historii malarstwa, teorii sztuki. W Instytucie Historii Sztuki UWr wykłada przedmiot Polska sztuka użytkowa XX i XXI wieku. Zainteresowania badawcze skupia na historii grafiki książkowej, zwłaszcza na polskiej ilustracji XX i XXI wieku, teorii ilustracji, a także na sztuce użytkowej XX wieku. Śledzi zjawiska w sztuce najnowszej zachodzące w Polsce i na świecie.

Najważniejsze publikacje: Stacja Ilustracja: Polska ilustracja książkowa 1950-1980. Artystyczne kreacje i realizacje (Wrocław 2008), będąca obronioną w 2007 roku dysertacją doktorską oraz Michał Jędrzejewski (Wrocław 2011). Ma na koncie serię artykułów poświęconych europejskiej ilustracji książkowej w czasopiśmie „Quart”; publikuje w „Formacie” i „Dyskursie”. Stypendystka Trinity Room Hub w dublińskim Kolegium Trójcy Świętej (2011).

dr Anita Wincencjusz-Patyna

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.