Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Popołudnie w Reykjavíku
W niedzielne popołudnie (27 października 2013 r., od godz. 13.00) zapraszamy do literackiego Reykjaviku i to w centrum Krakowa! Będziecie mogli usiąść na literackiej ławeczce (takiej samej, jak w zatoce Faxa) i posłuchać wierszy w wykonaniu najpopularniejszych poetów z Islandii, obejrzeć filmy z cyklu Fabulous Iceland i przede wszystkim — poczytać. Będą też żywi poeci i pisarze prosto z Reykjaviku, miasta literatury UNESCO. A wracając do domu, rozglądajcie się uważnie po mieście — na billboardach, autobusach, murach odnajdziecie sagi i sażki. „Jokabokaflod”, czyli islandzka powódź literacka, powoli dociera do Krakowa. Sjaumst! (czyli do zobaczenia!). Oczywiście na Festiwalu Conrada.
Co czeka tych, którzy w niedzielne popołudnie pojawią się w Pałacu Pod Baranami (Rynek Główny 27, Kraków)?
Od godz. 13.00 — Poetyckie przystawki (od islandzkich sag po projekt ORT). W programie: rozmowa o tym, co w islandzkiej poezji (i prozie) wydarzyło się w od czasów pierwszych sag (a więc w przeciągu ostatniego milenium); odpowiedź na pytanie, ilu jest współcześnie piszących poetów islandzkich i czy to prawda, że więcej niż mieszkańców wyspy? A na dokładkę próbki poetyckie w najautentyczniejszym wykonaniu, a także krótka opowieść o największym w historii relacji islandzko-polskich wykopie poetyckim, czyli o projekcie ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. W spotkaniu udział wezmą: Eiríkur Örn Norðdahl (najwyższy poeta Islandii i najpopularniejszy islandzki slammer), Þorgerður Agla Magnúsdóttir z Iceladic Literature Center, Izabella Kaluta z Instytutu Książki oraz Olga Hołownia. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.
Od godz. 14.00 – Na pierwsze: Architektura kryminału, czyli spotkanie z jedną z najbardziej znanych autorek powieści kryminalnych Yrsą Sigurdardóttir. Þóra Guðmundsdóttir narodziła się w 2005 roku. Do tego czasu Yrsa Sigurdardóttir była stateczną Panią inżynier, która miała na koncie kilka książek dla dzieci i młodzieży. Od czasu narodzin bohaterki jej powieści, prawniczki Þóry (Thory), do Yrsy przylgnęło miano królowej islandzkiego kryminału. Od jej wciągających, mrocznych, zagadkowych książek nie sposób się oderwać. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.
O godz. 15.00 — Na drugie: Garnitur i krawat – spotkanie z Hallgrímurem Helgasonem, nazywanym Charlesem Bukowskim islandzkiej literatury. Helgason jest autorem niezwykle popularnego, zekranizowanego i wielokrotnie cytowanego Reykjaviku 101. W Krakowie opowie o swojej kolejnej elektryzującej powieści Kobieta w 1000 °C, powstałej na kanwie wspomnień córki pierwszego prezydenta Islandii. Na Islandii powieść sprowokowała ogólnonarodową dyskusję, czy w literaturze wszystkie chwyty są dozwolone. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.
Ale to nie wszystko. Podczas Festiwalu Conrada, w przestrzeni miasta powstanie nowy literacki mural. Po TYPOMURALU (2011) i Muralu Lema (2012) literatura zagości na fasadzie Składu Solnego (przy ul. Na Zjeździe 8). Wszyscy przejeżdżający przez Plac Bohaterów Getta będą więc mogli codziennie czytać wiersze! W nietypowej bibliotece, w którą dzięki muralowi zmieni się fasada Składu, znajdą się cytaty z wierszy polskich i islandzkich poetów: Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Sjóna, Óskara Árni Óskarssona, Kristín Svavy Tómasdóttir oraz Ingunn Snædal.