Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej
Tylko do 27 października przy pl. Władysława Sikorskiego 6 możecie Państwo oglądać dwanaście dzieł Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji pana Ziyada Raoofa. 2 listopada 2024 r. nastąpi zmiana ekspozycji i zaprezentujemy kolejne prace tego wybitnego artysty. Zapraszamy na Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej. Pokaz potrwa do 4 maja 2025 r.
Wystawa stała zostanie wzbogacona o pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego związanych z Elizą Pareńską z Mühleisenów (1857–1918) i jej mężem Stanisławem Pareńskim (1843–1913). Ich salon w pałacu przy ul. Wielopole 4 skupiał na przełomie XIX i XX w. bohemę artystyczną miasta. Odwiedzał go również Stanisław Wyspiański, który sportretował słynące z urody i inteligencji córki Pareńskich: Marię (1884–1941), Zofię (1886–1956) oraz Elizę (1888–1923). Wizerunek najmłodszej z sióstr, zwanej Lizką, namalował w roku 1905, należy on do piękniejszych młodopolskich portretów. Oprócz tego dzieła w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wyeksponowanych zostanie pięć dotychczas niepokazywanych szerokiej publiczności rysunków z kolekcji Pareńskich. Subtelne, ołówkowe prace z lat 1889–1891 pochodzą m.in. z okresu pracy Wyspiańskiego nad dekoracją malarską kościoła Mariackiego. Są to karty z rozproszonych szkicowników, m.in. Mariackiego, znajdujących się w kolekcjach Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie oraz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
24–27 października w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 odbędą się międzynarodowe targi książki. Hasłem tegorocznej edycji stały się słowa Witolda Gombrowicza: Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi! Ponad czterystu wydawców, siedmiuset autorów z kraju i zagranicy, dziewięćset spotkań w programie towarzyszącym. Wśród nich pojawi się stoisko Muzeum Narodowego w Krakowie.
Będziecie mogli zaopatrzyć się w wydawnictwa towarzyszące wystawom, katalogi zbiorów czy publikacje edukacyjne. Co więcej, pojawią się planery i notesy eko, które zrobiliśmy z… jabłek, a do tego opakowaliśmy w folię z ziemniaka. Okładkę zdobi wzór symbolizujący dwanaście oddziałów MNK.
16 października w ambasadzie RP w Tokio odbyła się konferencja prasowa poświęcona wystawie Young Poland. Polish Art 1890-1918, zorganizowana przez Instytut Polski w Tokio we współpracy z organizatorami wystawy oraz partnerami medialnymi.
Po powitaniu gości przez dyrektor Instytutu głos zabrali główni organizatorzy wystawy: dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto, pan Osamu Fukunaga, oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, pan prof. Andrzej Szczerski. W swoich wystąpieniach podkreślili ogromną skalę przedsięwzięcia oraz wyjątkowość wystawy wynikającą z faktu, że ponad 90% polskich dzieł sztuki zawita do Japonii po raz pierwszy. Następnie dyrektor Andrzej Szczerski przedstawił prezentację na temat historii, działalności i bogatych zbiorów Muzeum, a także znaczenia sztuki okresu Młodej Polski we wzmacnianiu tożsamości narodowej Polaków. Kurator wystawy, pani Yuko Ikeda, pełniąca funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Mitsubishi Ichigokan w Tokio, omówiła charakterystykę i strukturę wystawy, a także najważniejsze obiekty, które znajdą się na ekspozycji. Projekt został ujęty w programie wydarzeń towarzyszących Pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace (w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu).
Wystawa została objęta honorowym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego RP i jest wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii. Głównym organizatorem po stronie polskiej jest Muzeum Narodowe w Krakowie (projekt dofinansowany ze środków MKiDN), po stronie japońskiej zaś współorganizatorami są Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto (MoMAK) oraz japońska telewizja publiczna NHK wraz z oddziałami i partnerami medialnymi (NHK Kyoto Station, NHK Enterprises INC. Osaka Branch Office oraz The Kyoto Shimbun). Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio.
17 października w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala rozdania nagród Lodołamacze 2024. Muzeum Narodowe w Krakowie zajęło I miejsce w kategorii Pracodawca Odpowiedzialny Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG).
Muzeum jest liderem rozwiązań skupionych na odpowiedzialnym zarządzaniu. Jako jedna z nielicznych instytucji kultury ogłosiło misję społecznej odpowiedzialności pt. Muzeum, Ludzie, Przyszłość. To właśnie ten dokument i rozwiązania wprowadzane w jego ramach zwróciły uwagę jury. Misja została przyjęta w czerwcu 2022 r. Dokument określa, w jaki sposób muzeum wprowadza zasady zrównoważonego rozwoju w poszczególnych obszarach działalności. Misja uwzględnia wpływ instytucji na otoczenie, środowisko naturalne i tworzenie ładu organizacyjnego opartego na odpowiedzialnym zarządzaniu. Pragniemy tworzyć Muzeum otwarte dla jak najszerszej grupy odbiorców.