Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Portret Stanisława Kostki Potockiego wraca na wystawę

Portret Stanisława Kostki Potockiego wraca na wystawę

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Szanowni Państwo,

w imieniu pana Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Działu Sztuki oraz Pracowni Konserwacji Malarstwa zapraszamy na uroczystą inaugurację nowej ekspozycji konnego portretu Stanisława Kostki Potockiego pędzla Jakuba Ludwika Davida.

W trakcie spotkania przedstawione zostaną wyniki ostatnich badań nad tym dziełem oraz najnowsze odkrycia dotyczące technologii i historii jego powstawania, a także samego procesu twórczego.

Spotkanie odbędzie się 5 sierpnia 2016 r. o godz. 14.00 w Sali Białej.

Program inauguracji:

godz. 14.00 wystąpienie p. Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

godz. 14.10 wystąpienie p. Doroty Folgi-Januszewskiej, zastępcy dyrektora

godz. 14.20 wystąpienie p. Anny Guzowskiej, kierownika Pracowni Konserwacji Malarstwa

godz. 14.30 wystąpienie pp. Krystyny Gutowskiej-Dudek i Anny Kwiatkowskiej, kustoszy w Dziale Sztuki

Serdecznie zapraszamy!

***

Dźwięki carillonu w Apartamentach Marszałkowej Lubomirskiej

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wilanowska kolekcja zegarów zyskała kolejny cenny eksponat uzupełniający jej straty wojenne. Jest nim zakupiony od prywatnego kolekcjonera osiemnastowieczny zegar podłogowy.

Mechanizm wykonany przez londyńskiego zegarmistrza Mikołaja Lamberta umieszczono w szafce orzechowej zdobionej intarsjowanymi ornamentami wstęgowymi i dekoracyjnymi brązami. Zegar bije godziny i półgodziny. Ciche od wielu lat apartamenty księżnej Izabeli Lubomirskiej, gdzie będzie w stałej ekspozycji, wkrótce wypełnią delikatne dźwięki carillonu w dwóch melodycznych wariantach: menueta lub marszu.

Londyński warsztat Mikołaja Lamberta znany był w Europie już w latach trzydziestych XVIII w. Dostarczał zegary na dwór króla polskiego i elektora saskiego Augusta II. Inwentarze jego warszawskich pałaców spisane przez następcę tronu Augusta III w latach 1739 i 1763 rejestrują siedem zegarów tego mistrza: cztery podłogowe w obudowie szaf orzechowych, dwa podłogowe w szafach politurowanych na czarno i jeden stojący na wysokiej konsoli. Wszystkie miały mechanizmy bicia godzin, niektóre kwadransów, jeden dzwonił kuranty, czyli wyposażony był w carillon.

Zegary dostarczyli do Wilanowa prawdopodobnie ci sami dostawcy, którzy przywozili je na dwór króla Augusta II na przełomie XVII i XVIII w. Wobec braku inwentarzy pałacu wilanowskiego z tego okresu pierwsza zachowana wzmianka o wilanowskim zegarze z kurantami sygnowanym Nicolas Lambert London pochodzi dopiero z inwentarza księżny Izabeli Lubomirskiej z lat 1793/94. Odmierzał czas w „Przedpokoju nowo restaurowanym” apartamentu księżnej w prawym skrzydle. Inwentarz Aleksandra Potockiego z 1832 r. wymienia dwa zegary w szafach orzechowych, prawdopodobnie pochodzące z tego warsztatu. Przez wiele lat stanowiły wyposażenie Apartamentów Królewskich. Podczas II wojny światowej jeden z nich został poważnie uszkodzony.

Obecny zakup zegara jest niepowtarzalną okazją do rekonstrukcji kolekcji elementem pochodzącym z tego samego warsztatu i odpowiadającym opisom rejestrów historycznych inwentarzy wilanowskich. Wróci do Apartamentów księżnej Izabeli Lubomirskiej na miejsce zniszczonego przez wojnę.

Anna Kwiatkowska

Zapraszamy: ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.