Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: I to było możliwe…? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego

I to było możliwe…? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego

Muzeum Miejskie Wrocławia

I to było możliwe…?

Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego

Muzeum Miejskie Wrocławia

Stary Ratusz, Rynek-Ratusz

Otwarcie wystawy – 29 maja 2015 r., godz. 17.00

W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Miejskie Wrocławia przypomni, jak wyglądał i czym żył Wrocław w latach 40. XX wieku. Wyobrażenie o tych trudnych latach reorganizacji miasta dają fotografie Adama Feliksa Czelnego (1909-1992), które w Muzeum Miejskim Wrocławia gromadzi Dział Historii Wrocławia. Na wystawie pokazane zostaną fotografie, które w większości nie były wcześniej pokazywane ani publikowane. Wystawa czynna do 30 sierpnia 2015 r.

Ogólnopolskie dożynki we Wrocławiu na Psim Polu, 11 września 1949

Adam Feliks Czelny urodził się w 1909 roku niedaleko Gorlic, w 1927 r. ukończył szkołę operatorki filmowej w Warszawie, następnie pracował w różnych zakładach fotograficznych. Do Wrocławia przyjechał w 1947 r. z Gdańska, dołączając do grupy pionierów wrocławskiej fotografii, dokumentujących postępy przy odbudowie miasta (m.in. Krystyny Gorazdowskiej, Henryka Makarewicza i Bronisława Kupca). Pracował jako fotoreporter „Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego”, następnie „Gazety Robotniczej”, a potem „Słowa Polskiego”. Zmarł w 1992 roku we Wrocławiu. W kadrach Adama Czelnego zatrzymał się ówczesny pejzaż miasta, szczególnie jego przeobrażenie z wielkiego gruzowiska w ośrodek miejski, choć mocno poturbowany, to jednak nadający się do życia. Na fotografiach widać, jak spod usuniętych cegieł wyłaniają się elewacje budynków i układ ulic. Zrujnowane gmachy publiczne i kościoły odzyskują dawny wygląd. W obiektywie fotografa miasto dosłownie podnosi się z ruin. Adam Czelny jako prasowy fotoreporter szczegółowo dokumentował życie codzienne mieszkańców od ich pracy, przez ważne uroczystości państwowe po niedzielne spacery w parku. Fotografie jego autorstwa mają nieocenione walory historyczne i edukacyjne, dlatego w 1983 r. Muzeum Historyczne (obecnie oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) nabyło bezpośrednio od autora niemal całe jego archiwum.

Orkiestra grająca na odgruzowywanej ulicy, 1947

Pomysłodawca i kurator wystawy: p. Halina Okólska (kierownik Muzeum Historycznego). Wystawie towarzyszy katalog zawierający około 240 fotografii. Wystawa płatna: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 7 zł.

Plac Wolności, 1955

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.