Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Powrót Galerii Sztuki XIX Wieku

Powrót Galerii Sztuki XIX Wieku

Muzeum Narodowe w Warszawie

Powrót Galerii Sztuki XIX Wieku

Rearanżacja Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie (al. Jerozolimskie 3) dobiega końca. Od 9 grudnia 2021 r. zwiedzający będą mogli podziwiać arcydzieła malarstwa polskiego w nowej oprawie barwnej i infograficznej. Po latach na wystawę powrócą również pastele Stanisława Wyspiańskiego.

Publiczność znów będzie mogła odwiedzić jedną z najbardziej popularnych i najważniejszych w Muzeum wystaw stałych. Szczycimy się znakomitą kolekcją malarstwa polskiego. To dzieła najwyższej klasy, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem zwiedzających – mówi pani Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. Wprowadzone zmiany zwiększą bezpieczeństwo zbiorów i komfort zwiedzających. Nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi odbiór dzieł i podniesie walory edukacyjne wystawy.

Panorama sztuki polskiej

Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z największych i najważniejszych prezentacji malarstwa polskiego. Na ekspozycji znajdzie się ponad 300 obiektów. Narracja wystawy zostanie uzupełniona o nowe dzieła i konteksty. Pracom rzeźbiarzy i malarzy polskich będą towarzyszyły wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, niderlandzkich i fińskich. Pozwoli to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne. Dodatkowo planowane jest włączenie do ekspozycji Gabinetu Fotografii, który zostanie udostępniony publiczności na początku przyszłego roku.

Powrót Wyspiańskiego

Jedną z najważniejszych zmian w nowej Galerii Sztuki XIX Wieku będzie powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedzających powitają Chochoły oraz Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki. Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty (Macierzyństwo, Śpiący Staś), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji i słynny Autoportret wśród pędów winobluszczu. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z wrażliwości papierowego podłoża i nietrwałości techniki, prace Wyspiańskiego będą prezentowane rotacyjnie, w zmienianych co kilka miesięcy odsłonach. Łącznie na ekspozycję trafi blisko 60 pasteli i prac graficznych artysty z kolekcji Muzeum. Ich wybór pozwoli zilustrować różnorodne wątki twórczości Wyspiańskiego i najważniejsze nurty Młodej Polski – dekadentyzm, symbolizm, inspiracje sztuką ludową i secesyjną dekoracyjnością form.

Mecenasem i fundatorem rearanżacji Galerii Sztuki XIX Wieku jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Rearanżację przeprowadzono we współpracy z firmą AkzoNobel.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.