Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Powstańcze biografie — łódzkie echa Powstania Warszawskiego

Powstańcze biografie — łódzkie echa Powstania Warszawskiego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

1 sierpnia 2014 roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na otwarcie (o godz. 13.30) wystawy edukacyjnej przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi pt. Powstańcze biografie — łódzkie echa Powstania Warszawskiego, która będzie umieszczona na Placu Katedralnym przy ul. Piotrkowskiej 265.

Ekspozycja składa się z 20 biogramów łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych powstańców, którzy po wojnie osiedli się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

W latach 1939-1940 w ramach akcji germanizacji Łodzi wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ponad 40 tys. Polaków i Żydów. Część wysiedlonych trafiła do Warszawy. Można przyjąć, że 1 sierpnia 1944 r. mieszkało w okupowanej stolicy przynajmniej kilka tysięcy łodzian. Spośród tych, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim, autorzy wystawy upamiętnili m.in. postacie: gen. Franciszka Edwarda Pfeiffera, dowódcę obwodu AK Śródmieście; hm. RP Marię Wocalewską i jej siostrę hm. Jadwigę Szletyńską, zasłużone harcerki, działające w Pogotowiu Harcerek (zamordowane przez Niemców); Barbarę Nazdrowicz, piętnastoletnią łączniczkę poległą w Powstaniu, której grób na Starym Cmentarzu w Łodzi stał się w Polsce Ludowej jedynym w mieście miejscem pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Na ekspozycji zamieszczono także wybrane biogramy powstańców, uchodźców ze zburzonej Warszawy, którzy przyczynili się do powstania łódzkiego ośrodka akademickiego i kulturalnego. Byli to m.in.: lekarze prof. Artur Ber i prof. Stanisław Torokan-Popowski, twórcy łódzkich szkół endokrynologii i pediatrii; hm. Aleksander Kamiński, historyk i pedagog; jezuita o. Tomasz Rostworowski, duszpasterz akademicki; Eugeniusz Heneman, wybitny fotograf i wykładowca Szkoły Filmowej; płk Józef Szostak, zastępca Szefa Sztabu Komendy Głównej AK i więzień polityczny okresu stalinowskiego. Część z nich związała się z Łodzią, inni wyjechali, ale pozostały tu ślady ich działalności. O ich walce w Powstaniu Warszawskim i późniejszych osiągnięciach opowiada ta wystawa.

Przed godz. 17.00, czyli symboliczną „godz. W”, łodzianie zbiorą się jak co roku na Starym Cmentarzu w Łodzi (ul. Ogrodowa 39) przy mogiłach powstańczych, na których zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.